The Thirteenth Floor

OVERVIEW | CAST & CREW

CAST:
Douglas Hall - Craig Bierko
Hannon Fuller - Armin Mueller-Stahl
Jane Fuller - Gretchen Mol
Whitney - Vincent D'Onofrio
Det. Larry McBain - Dennis Haysbert
Det. Zev Bernstein - Steven Schub
Tom Jones - Jeremy Roberts
Joe - Rif Hutton
Jane's Lawyer - Leon Rippy
Ellen - Janet MacLachlan
Cop - Brad William Henke
Bellhop - Burt Bulos
Concierge - Venessia Valentino
Chauffeur - Howard S. Miller
Natasha's Roommate - Tia Texada
Bridget Manilla - Shiri Appleby
Bank Manager - Bob Clendenin
Woman Bank Customer - Rachel Winfree
Chanteuse - Meghan Ivey
Honey Bear Girl - Alison Lohman
Lounge Piano Player - Hadda Brooks
Maitre D' - Ron Boussom
30's Cop - Ernie Lively
Grierson's Wife - Toni Sawyer
Bridget's Mom - Brooks Almy
Cab Driver - Darryl Henriques
Dance Contest Partner - Suzanne Harrer
30's Limo Driver - Lee Weaver
Security Guard - Geoffrey Rivas
Newspaper Boy - Travis Tedford
Choreographer - Jeff Blumenkrantz
Doorman - Andrew Alden
Singer - Johnny Crawford

CREW:
Executive Producer - Michael Ballhaus
Original Music Composer - Harald Kloser
Producer - Roland Emmerich
Additional Music - Thomas Wanker
Casting - April Webster
Set Decoration - Victor J. Zolfo
Costume Designer - Joseph A. Porro
Executive Producer - Helga Ballhaus
Editor - Henry Richardson
Sound Mixer - José Antonio García
Boom Operator - Jonathan Fuh
Wig Designer - Erwin H. Kupitz
ADR Editor - Dino Dimuro
Casting - David Bloch
Special Effects Coordinator - John S. Baker
Stunt Coordinator - R. A. Rondell
Screenplay - Josef Rusnak
Director - Josef Rusnak
Novel - Daniel F. Galouye
Screenplay - Ravel Centeno-Rodriguez
Producer - Ute Emmerich
Unit Production Manager - Kelly Van Horn
Co-Producer - Kelly Van Horn
Producer - Marco Weber
Director of Photography - Wedigo von Schultzendorff
Production Design - Kirk M. Petruccelli
Art Direction - Frank Bollinger
Supervising Art Director - Barry Chusid
Supervising Sound Editor - Hubert Bartholomae
Sound Re-Recording Mixer - Hubert Bartholomae
Set Designer - A. Leslie Thomas
Music Supervisor - Peter Afterman
First Assistant Director - Kim H. Winther
Production Accountant - Fran Lucci
Set Costumer - Annie Dunn
Aerial Coordinator - Kevin LaRosa
Production Supervisor - Lisa Lynn Kearsley
Still Photographer - Claudette Barius
Camera Operator - Chris Squires
Steadicam Operator - Chris Squires
Choreographer - David Frutos
Makeup Department Head - Thomas Nellen
Costume Supervisor - Jean Rosone
Second Assistant Director - Lars P. Winther
Dialogue Editor - Margit Pfeiffer
Second Assistant Camera - Max Neal
Property Master - Steven B. Melton
Foley Editor - Pit Kuhlmann
Construction Coordinator - Robert A. Blackburn
Visual Effects Supervisor - Joe Bauer
Visual Effects Editor - Kosta Saric
Set Designer - Evelyn Barbier
Chief Lighting Technician - Jon R. Tower
Script Supervisor - Kim Berner
Foley Artist - Jörn Poetzl
Hair Department Head - Katherine Rees
Assistant Chief Lighting Technician - Michael Bauman
ADR Supervisor - Dave McMoyler
CG Animator - Christian Haas
Video Assist Operator - Chris Wagganer
Music Supervisor - Randy Gerston
ADR Editor - Mary Ruth Smith
Color Timer - Dana Ross
Sound Effects Editor - Andreas Musolff
First Assistant Camera - Brian W. Nordheim
Production Coordinator - Cindy Franke
Sound Mixer - Robert J. Anderson Jr.
Negative Cutter - Rick Downey
Hairstylist - Virginia Kearns
Makeup Artist - Bobbi Baird
Dolly Grip - Mitchell Lookabaugh
Key Grip - Tim Ryan
Set Costumer - Deborah Slate
First Assistant Editor - Alexander Garcia
CG Animator - Haggi Floeser
CGI Supervisor - Carolin Quis
Visual Effects Producer - Christian Middelberg
Visual Effects Producer - Henning Raedlein
Choreographer - Kim Clever
Production Secretary - Melissa Bargar