Hard Rain

OVERVIEW | CAST & CREW

CAST:
Jim - Morgan Freeman
Tom - Christian Slater
Karen - Minnie Driver
Sheriff Mike Collins - Randy Quaid
Uncle Charlie - Ed Asner
Doreen Sears - Betty White
Henry Sears - Richard Dysart
Mr. Mehlor - Dann Florek
Kenny - Michael A. Goorjian
Ray - Ricky Harris
Wayne Bryce - Mark Rolston
Phil - Peter Murnik
Hank - Wayne Duvall
Mayor - Ray Baker
Mr Wellman - Jay Patterson
Father on Local News - Michael Monks
Baby on Local News - Mackenzie Bryce
Mayor's Wife - Lisa Fuhrman

CREW:
Producer - Gary Levinsohn
Co-Producer - Christian Slater
Set Decoration - Ronald R. Reiss
Casting - Risa Bramon Garcia
Boom Operator - Nicholas R. Allen
Special Effects Supervisor - John Frazier
Producer - Mark Gordon
Producer - Ian Bryce
Original Music Composer - Christopher Young
Production Design - J. Michael Riva
Stunt Coordinator - Jeff Habberstad
Supervising Art Director - David F. Klassen
Art Direction - Richard F. Mays
Editor - Paul Hirsch
Director of Photography - Peter Menzies Jr.
Screenplay - Graham Yost
Casting - Randi Hiller
ADR Editor - John Benson
Music Arranger - Chris Boardman
Executive Producer - Allison Lyon Segan
Steadicam Operator - Robert Presley
Director - Mikael Salomon
Costume Design - Kathleen Detoro
Foley - Scott Curtis
Visual Effects Supervisor - Ed Jones
Producer - Art Levinson
Production Manager - Art Levinson
Editor - Amnon David
Hairstylist - Colleen Callaghan
Aerial Camera - Dylan Goss
Dialogue Editor - Mark L. Mangino
Property Master - Charles Stewart
Assistant Director - Matt Earl Beesley
Stunt Double - Talia Botone
Set Designer - Charisse Cardenas
Production Secretary - Rick Osako
Post Production Supervisor - Michael J. Harker
Foley Mixer - Randy Singer
Aerial Coordinator - Robert 'Bobby Z' Zajonc
Script Supervisor - Mary Anne Seward
Leadman - William S. Maxwell III
Supervising Dialogue Editor - Mike Szakmeister
Still Photographer - Richard Foreman Jr.
Gaffer - Dwight Campbell
Camera Operator - Joseph V. Cicio
Supervising Music Editor - Thomas Milano
Rigging Gaffer - Dennis J. Lootens
Video Assist Operator - Michael J. Hogan
Sound Effects Editor - Randle Akerson
Set Costumer - Tom Cummins
Visual Effects Coordinator - Chris Anderson
Music Editor - Charles Martin Inouye
Special Effects Coordinator - Jim Schwalm
Second Unit Director - Ken Arlidge
Editor - Gillian L. Hutshing
Construction Coordinator - Terry Scott
Sound Designer - Sandy Berman
Supervising Sound Editor - Sandy Berman
Production Sound Mixer - Lee Orloff
Foley Supervisor - Christopher Flick
Key Rigging Grip - Damon Doherty
Orchestrator - Pete Anthony
Conductor - Pete Anthony
Supervising ADR Editor - Robert Ulrich
Unit Publicist - Michael Hansen
Color Timer - Dennis McNeill
Visual Effects Producer - Mitzi Casida-Jones
Rigging Grip - John S. Campbell
First Assistant Camera - Richard Mosier
Greensman - Tony Castagnola
CG Supervisor - Michael Kory
Grip - Eli Golub
Rotoscoping Artist - Karen Klein
Assistant Camera - John-Paul Beeghly
Visual Effects Editor - Bill Black
Lighting Technician - Kevin Brown
Sound Recordist - Philip Rogers
Scenic Artist - Rick McLean
Colorist - Bryan McMahan
Electrician - Mike Gerzevitz
Lead Painter - David Goldstein
Painter - Jonathan Mikita
Key Grip - Tony Whitman
Set Dressing Artist - Jim Husbands
Driver - Robert Gaskill
Propmaker - Kon Iliov
Set Medic - Mark Gerald
Set Production Assistant - Andrew Ward
Stunts - Eric Armao
Technical Supervisor - Jerry Tessendorf
Best Boy Electric - Simone Perusse
Location Manager - James McCabe
Production Coordinator - Kathy Draper
Assistant Sound Editor - Damon Cohoon
3D Animator - Tim Ketzer
Digital Compositors - John Cornejo
Storyboard Artist - Matt Busch
Sound - Tom Ketterer
Second Second Assistant Director - Nancy Blewer
Negative Cutter - Theresa Repola Mohammed
Propmaker - Tony R. Medina
Costume Assistant - Patrick Guzzo
Assistant Production Coordinator - Tony Patterson
Extras Casting - Jennifer Bender
First Assistant Accountant - Nicki McCain
Special Effects Technician - Taylor Ball
ADR Mixer - Scott Jones
On Set Dresser - Glen Kennedy
Second Assistant Director - Ken Paull
Assistant Property Master - John Markovich
Location Assistant - Kristina Findley
Compositing Supervisor - James Valentine
Payroll Accountant - Karen Scarborough
Production Assistant - Q. DeChambres