American Me

OVERVIEW | CAST & CREW

CAST:
Montoya Santana - Edward James Olmos
J.D. - William Forsythe
Mundo - Pepe Serna
Young Montoya Santana - Panchito Gómez
Young J.D. - Steve Wilcox
Puppet - Danny De La Paz
Pedro Santana - Sal Lopez
Yolanda - Dyana Ortelli
Deacon - William Smith
Julie - Evelina Fernández
El Japo - Cary-Hiroyuki Tagawa
Little Puppet - Daniel Villarreal
Huero - Daniel A. Haro
Esperanza Santana - Vira Montes
Young Mundo - Richard Coca
Acha - Roberto Martín Márquez
Tattoo Artist - Joe Aubel
Zoot Riot Bystander - Rob Garrett
Young Sailor - Lance August
Older Sailor - Cody Glenn
Police Officer - Don Pugsley
Street Mechanic - Albert Joe Medina Jr.
Street Mechanic - Alex Solís
Abuelito - Raymond Amezquita
Hazard Kid - Javier Castellanos
Restaurant Owner - Richard Lee-Sung
Juvie Hall Attacker - Eric Close
Blond Kid in Yard - Christian Klemash
Juvie Officer - Brian Holechek
Big Happy - Rigoberto Jimenez
Pie Face - Domingo Ambriz
Junkie - Ron Thompson
Visiting Room Guard - Glenn Shelton
Visiting Room Guard - Scott Johnstad
Paulito - Age 7 - Abraham Verduzco
JD's Friend - Grace Morley
Cheetah - Vic Trevino
Drug Thief - Robby Robinson
Doc - Paul Bollen
Willie-Vato - Guillermo Pérez
Sparky - Robert Chavez
El Chucko - Rafael H. Robledo
Mo - Modesto M. Sanchez
Paulito - Age 11 - Dennis Ryan Sacco
Tony Scagnelli, Jr. - Michael Shaner
Segregation Guard - Tom S. Ventimiglia
Processing Guard - William Fetzer
Processing Guard - Thomas Richard Gorman III
Mundo's Attorney - George Padilla
Veneno - Humberto Madrigal
Eddie - Jaime Gomez
Samson - Jose Guardado
Paulito - Age 15 - Jacob Vargas
Mico - Age 9 - Daniel Lujan
Shoe Salesman - Rodney Rincon
Neto - Age 15 - John Rangel
Bodyguard - Robert Pucci
Don Antonio Scagnelli - Tony Giorgio
Tin Man - Sabino Villa Lobos
Chuy - Armando Briseno
Bam Bam - Mauricio Ernesto Anzueto
Arthur J - Manny Perry
Ronnie Little - Bennie Moore
Eddie Johnson - Alex Brown
BGF Member - Gerald Lynn Walker
Tank - William T. Amos
Lourdes - Irma Aurea García
Ralphy - Robert Alvarez
Cop - Ken Medlock
Cop - Rolando Molina
Julie's Mother - Ana Lizarraga
Chivo - Steven Cisneros

CREW:
Casting Associate - Russell Gray
Director - Edward James Olmos
Producer - Edward James Olmos
Editor - Arthur Coburn
Production Design - Joe Aubel
Producer - Sean Daniel
Casting - Bob Morones
Stunt Coordinator - Joel Kramer
Assistant Costume Designer - Denise Wingate
Director of Photography - Reynaldo Villalobos
Leadman - Lance Lombardo
Extras Casting Coordinator - Jeff Olan
Production Coordinator - Shelly Glasser
Screenplay - Floyd Mutrux
Executive Producer - Floyd Mutrux
Story - Floyd Mutrux
Editor - Richard Candib
Assistant Hairstylist - Gloria Ponce
Production Sound Mixer - Dennis Jones
Executive Producer - Lou Adler
Sound Editor - Jeff Clark
Screenplay - Desmond Nakano
Post Production Coordinator - Terra Abroms
Producer - Robert M. Young
Camera Operator - Robert M. Young
Stunts - Gus Williams
Assistant Location Manager - Martine White
Sound Editor - Jack Woods
Unit Production Manager - Brian E. Frankish
Co-Producer - Brian E. Frankish
Set Decoration - Martin Price
Set Designer - Darrell L. Wight
First Assistant Camera - Horace Jordan
Costume Supervisor - John Casey
Associate Producer - Randee Lynne Jensen
Special Effects Coordinator - Robbie Knott
Helicopter Camera - David L. Butler
Sound Editor - Mark Gordon
Transportation Coordinator - Randy Peters
Sound Re-Recording Mixer - Andy D'Addario
Steadicam Operator - Randy Nolen
Assistant Editor - Julie Dole
Sound Re-Recording Mixer - James Bolt
Boom Operator - Pat Suraci
Costume Design - Sylvia Vega-Vasquez
Art Direction - Richard Toyon
Makeup Artist - David Abbott
Supervising Sound Editor - John Stacy
Steadicam Operator - Jeff Mart
Location Manager - Antoinette Levine
Associate Producer - Antoinette Levine
Executive Producer - Irwin Young
Original Music Composer - Claude Gaudette
Orchestrator - Claude Gaudette
Original Music Composer - Dennis Lambert
Music Supervisor - Dennis Lambert
Hairstylist - Theo Mayes
First Assistant Camera - Donald E. Thorin Jr.
Best Boy Electric - Mike Amorelli
Chief Lighting Technician - Hugo Cortina
Assistant Editor - Paula Suhy
ADR Editor - Sukey Fontelieu
Color Timer - Phil Hetos
Music Consultant - Dawn Soler
Still Photographer - Tony Friedkin
Sound Editor - Jimmy Ling
Key Grip - Bob Munoz
Publicist - Luis Reyes
Production Illustrator - Joseph Musso
Music Consultant - Michael Lippman
Assistant Production Coordinator - Fabiana Arrastia
Second Assistant Director - Brian Whitley
Sound Editor - David Spence
Set Designer - Stephanie J. Gordon
Production Accountant - Ramona Sánchez-Waggoner
Assistant Sound Editor - Lori Martino
Sound Editor - Dale Johnston
Makeup Department Head - Carlos Yeaggy
Sound Editor - James J. Isaacs
ADR Editor - Denise Whiting
Supervising ADR Editor - Lily Diamond
Sound Recordist - Albert Romero
Sound Editor - Richard Oswald
Supervising Music Editor - George A. Martin
Negative Cutter - Sharon McGeeney
Sound Editor - William L. Manger
Sound Editor - Jim Yant
Assistant Editor - Susan Godfrey
Second Assistant Camera - Tony Villalobos
Sound Editor - Bruce Bell
Swing - Stephen R. Ferry
Foley Mixer - Karin Roulo
Dolly Grip - Joe Hicks
Extras Casting - Sally Perle
First Assistant Director - Richard Espinoza
Steadicam Operator - Michael Meinardus
Camera Operator - Steve Bridge
Technical Advisor - Tony Casas
Second Assistant Camera - Reynaldo Villalobos III
Loader - Maria Varni
Additional First Assistant Camera - Douglas L. Adam Jr.
Public Relations - Bob Hoffman
Set Dresser - Dean B. Katz
Swing - Matt Hailey
Swing - Marc Martin Del Campo
Assistant Editor - Elizabeth Schmidt
Script Supervisor - Cassandra Barrere
Key Costumer - Willie Perez
Costumer - Monica Vasquez
Costume Illustrator - Julian Mendoza
Costumer - Jessica Vasquez
Property Master - David Scott
Assistant Property Master - Eugene Freiburger
Best Boy Grip - T. Sano Kwong
Post Production Supervisor - David Pauker
Sound Editor - Dan Thomas
Assistant Sound Editor - Bill Weinman
Conductor - Bruce Frazier
ADR Mixer - Tanya Sharp David
ADR Recordist - Greg W. Lowe
Transportation Captain - Don Varela
Transportation Captain - Sharon Hollis
Construction Coordinator - Greg Villalva
Grip - Clarence Tindell
Grip - Brian Holechek
Negative Cutter - Brian Ralph