Beowulf

OVERVIEW | CAST & CREW

CAST:
Beowulf / Golden Man / Dragon - Ray Winstone
Grendel's Mother - Angelina Jolie
Hrothgar - Anthony Hopkins
Wealthow - Robin Wright
Unferth - John Malkovich
Wiglaf - Brendan Gleeson
Grendel - Crispin Glover
Ursula - Alison Lohman
Garmund - Greg Ellis
Wulfgar - Sebastian Roché
Old Cain - Dominic Keating
Estrith - Charlotte Salt
Eofor - Rik Young
Gitte - Sonje Fortag
Musician #2 - John Bilezikjian
Musician #3 - Rod D. Harbour
Musician #4 - Brice Martinet
Hild - Sharisse Baker-Bernard
Cille - Julene Renee
Yrsa - Leslie Zemeckis
Aesher - Woody Schultz
Young Cain - Tyler Steelman
Drunken Thane - Nick Jameson
Scylding's Watch - Shay Duffin
Hondshew - Costas Mandylor
Aethelbeorg - Jacquie Barnbrook
Frisian Leader - Fredrik Hiller
Additional Adult Performer - Kevin Dorman
Additional Adult Performer - Richard Burns
Additional Adult Performer - Larkin Campbell
Additional Adult Performer (uncredited) - Keith Kraft

CREW:
Original Music Composer - Alan Silvestri
Director - Robert Zemeckis
Producer - Robert Zemeckis
Writer - Robert Zemeckis
Producer - Steve Starkey
Second Unit - Steve Starkey
Casting - Ronna Kress
Costume Design - Gabriella Pescucci
Screenplay - Roger Avary
Executive Producer - Roger Avary
Set Decoration - Karen O'Hara
Producer - Josh McLaglen
Supervising Sound Editor - Dennis Leonard
Art Direction - Greg Papalia
Casting - Nina Gold
Screenplay - Neil Gaiman
Producer - Jack Rapke
Executive Producer - Jack Rapke
Director of Photography - Robert Presley
Editor - Jeremiah O'Driscoll
Production Design - Doug Chiang
Makeup Artist - Heather Plott
Makeup Artist - Glenn Pulliam
Makeup Artist - Tegan Taylor
Makeup Artist - Nacoma Whobrey
Makeup Artist - Deborah La Mia Denaver
Makeup Artist - Matthew W. Mungle
Executive Producer - Martin Shafer
Visual Effects Supervisor - Jerome Chen
Original Music Composer - Glen Ballard
Visual Effects Supervisor - Alex Bicknell
Producer - Jacqueline M. Lopez
Producer - Peter M. Tobyansen
Sound Designer - Randy Thom
Executive Visual Effects Producer - Debbie Denise
Visual Effects Design Consultant - Ken Ralston
Digital Effects Supervisor - Sean Phillips
Animation Supervisor - Kenn McDonald
Visual Effects Producer - Chris Juen
Digital Producer - Skye Lyons
CG Supervisor - Theodore Bialek
Visual Effects Art Director - Martin A. Kline
Hairstylist - Sho Igarashi
Set Designer - Scott Herbertson
Visual Effects Editor - Carin-Anne Strohmaier
Sound mixer - William B. Kaplan
Dialogue Editor - Jonathan Null
Script Supervisor - Luca Kouimelis
Makeup Department Head - John E. Jackson
Sound Effects Editor - Douglas Murray
Music Editor - Kenneth Karman
Sound Effects Editor - Robert Shoup
Music Editor - Ryan Rubin
Sound Effects Editor - Al Nelson
Lighting Artist - Michael Leung
Hair Department Head - Roxane Griffin
Animation - James Baker
Layout - Harald Kraut
Visual Effects - Josh LaBrot
Senior Animator - Marc Vulcano
Transportation Captain - Graham Ready
Transportation Coordinator - Randy Cantor