X-Men: Apocalypse

OVERVIEW | CAST & CREW

CAST:
Charles Xavier / Professor X - James McAvoy
Erik Lehnsherr / Magneto - Michael Fassbender
Raven Darkholme / Mystique - Jennifer Lawrence
Hank McCoy / Beast - Nicholas Hoult
En Sabah Nur / Apocalypse - Oscar Isaac
Moira MacTaggert - Rose Byrne
Peter Maximoff / Quicksilver - Evan Peters
Col. William Stryker - Josh Helman
Jean Grey / Phoenix - Sophie Turner
Scott Summers / Cyclops - Tye Sheridan
Alex Summers / Havok - Lucas Till
Kurt Wagner / Nightcrawler - Kodi Smit-McPhee
Warren Worthington III / Angel - Ben Hardy
Ororo Munroe / Storm - Alexandra Shipp
Jubilation Lee / Jubilee - Lana Condor
Elizabeth 'Betsy' Braddock / Psylocke - Olivia Munn
Horseman - Pestilence - Warren Scherer
Horseman - Famine - Rochelle Okoye
Horseman - Death - Monique Ganderton
Horseman - War - Fraser Aitcheson
Lead Conspiracy Guard - Abdulla Hamam
Conspirator Guard - Hesham Hammoud
Conspirator Guard - Antonio Daniel Hidalgo
High Priest - Al Maini
Old Apocalypse - Berdj Garabedian
Scott's Teacher - Ally Sheedy
School Jock - Anthony Konechny
School Cheerleader - Emma Elle Paterson
Fight Announcer - Manuel Sinor
Defeated "Blob" - Gustave Ouimet
Electric Panel Guard - Lukas Penar
Mr. Summers - Ryan Hollyman
Mrs. Summers - Joanne Boland
Falafel Shop Owner - Nabeel El Khafif
Clan Akkaba Leader - Manuel Tadros
Clan Akkaba Disciple - Abanoub Andraous
Clan Akkaba Disciple - Aladeen Tawfeek
Magda - Carolina Bartczak
Nina - T. J. McGibbon
Cairo Shoe Shop Vendor - Davide Chiazzese
Milosz - Sebastian Naskrent
Polish Worker - Boris Sichon
Lead Polish Inspector - Martin Skorek
Jakob - Kamil Orzechowski
Polish Police Archer - Michael Terlecki
Threatening Cairo Vendor - Ahmed Osman
Egyptian Street Vendor - Ziad Ghanem
Egyptian Street Vendor - Moataz Fathi
Caliban - Tómas Lemarquis
CNN Reporter - James Loye
Ms. Maximoff - Zehra Leverman
News Anchor - Herb Luft
Himself - Stan Lee
Herself - Joan Lee
Pentagon General Hastings - Stephen Bogaert
Pentagon General Radford - John Bourgeois
Pentagon General Fields - Conrad Coates
Defense Secretary Weisberg - Dan Lett
Military Official Brown - Adrian G. Griffiths
Military Submarine Official - Shawn Campbell
Air Force Official - Joe Cobden
Foyer Student - Henry Hallowell
Fish Bowl Girl - Danielle Dury
Kissing Girl - Naomi Frenette
Kissing Guy - Aj Risi
Computer Guy - Raphaël Dury
Darts Guy - Ian Rosenberg
Tab Girl - Erika Heather Mergl
Pizza Dog - Tauntaun
Student in Drapes - Mary-Piper Gaudet
Student in Drapes - Josh Madryga
Student in Drapes - Scott Cook
Student in Drapes - Allen Keng
Student in Drapes - Tally Rodin
Table Surfing Student - Francis Limoges
Table Surfing Student - Tsu-Ching Yu
Alkali Soldier - Karl Walcott
Alkali Guard - Desmond Campbell
Alkali Communications Officer - Ian Geldart
Confused Tech - John Ottman
Kenyan Teacher - Linda Joyce Nourse
Pentagon Scientist - Zeljko Ivanek
Fishing Boat Captain - Christopher B. MacCabe
Finsherman - Chris Cavener
Finsherman - Ronald Tremblay
Harbor Master - Joseph Bellerose
Harbor Employee - Philippe Hartmann
Russian Submarine Sailors - Sebastien R. Teller
Russian Submarine Sailor - Alexander Peganov
US Weapons Technician - Simon Therrien
US Weapons Technician - Patrice Martre
Mystery Man - James Malloch
Salesperson (uncredited) - Vladimir Alexis
Pentagon Tech (uncredited) - Jason Deline
Logan / Wolverine (uncredited) - Hugh Jackman

CREW:
Production Design - Grant Major
Casting - Roger Mussenden
Set Decoration - Anne Kuljian
Executive Producer - Todd Hallowell
Associate Producer - Kathleen McGill
Producer - Lauren Shuler Donner
Executive Producer - Stan Lee
Characters - Stan Lee
Executive Producer - Josh McLaglen
Sound Designer - Craig Berkey
Director - Bryan Singer
Executive Producer - Bryan Singer
Writer - Bryan Singer
Editor - John Ottman
Original Music Composer - John Ottman
Co-Producer - John Ottman
Director of Photography - Newton Thomas Sigel
Costume Design - Louise Mingenbach
Screenplay - Simon Kinberg
Producer - Simon Kinberg
Writer - Simon Kinberg
Writer - Michael Dougherty
Characters - Jack Kirby
Second Unit Director of Photography - Larry Blanford
Makeup Department Head - Rita Ciccozzi
Digital Intermediate - Paul Carlin
Sound Designer - Warren Hendriks
Sound Re-Recording Mixer - Paul Massey
Sound Designer - Chuck Michael
Special Effects Supervisor - Tom Blacklock
Writer - Dan Harris
Makeup Artist - Rosalina Da Silva
Producer - Hutch Parker
Makeup Artist - Evelyne Noraz
Construction Coordinator - Phillip Tellez
Foley - Dan O'Connell
Co-Producer - Blondel Aidoo
Art Direction - Ravi Bansal
Sound Designer - Lee Gilmore
Foley - John T. Cucci
Music Editor - Joseph Bonn
Dialogue Editor - Susan Dawes
First Assistant Editor - Ryan Chavez
Music Editor - Amanda Goodpaster
Script Supervisor - Christine Wilson
Costume Supervisor - Daniel Grant North
Property Master - Claire Alary
Camera Operator - Daniel Sauvé
Gaffer - John Lewin
Special Effects Supervisor - Cameron Waldbauer
Supervising Sound Editor - John A. Larsen
Dialogue Editor - Jim Brookshire
Script Supervisor - Nadia Guglieri
Steadicam Operator - Francois Archambault
Makeup Artist - Edwina Vodă
Supervising ADR Editor - Kerry Dean Williams
Digital Intermediate - Christian Prejza
ADR Editor - Chris Jargo
Still Photographer - Alan Markfield
Art Direction - Charlotte Rouleau
Wigmaker - Natasha Ladek
Casting Associate - Tineka Becker
CG Supervisor - Frederic Breault
Digital Intermediate - Andy Kaplan
Camera Operator - Sylvaine Dufaux
CG Supervisor - James Rustad
VFX Editor - Elizabeth Leslie
Co-Producer - Jason Taylor
CG Supervisor - Eric Clement
Helicopter Camera - Richard Roles
Camera Operator - Robert Mattigetz
Special Effects Supervisor - Steve Hamilton
Assistant Costume Designer - Martine Gagnon
Foley Editor - Matthew Harrison
Foley - John Morris
CG Supervisor - Jérome Escobar
Stunts - Thomas J. Larsen
Foley - Blake Collins
Dialogue Editor - Helen Luttrell
Set Costumer - Valérie Bélègou
Hair Department Head - Félix Larivière
CG Supervisor - Sylvain Theroux
Digital Effects Supervisor - Nikos Kalaitzidis
Set Costumer - Olivier Proulx
Underwater Camera - Emmanuel Béhier Migeon
Rigging Grip - Jean-François Dubé
Art Direction - Veronique Meunier
Set Decoration - Geoffroy Gosselin
Animation Director - Florent Limouzin
Casting Associate - Kathleen Parker
Assistant Costume Designer - Lynne Duggins Weir
Still Photographer - Zachary Popovsky
Rigging Grip - Étienne Geoffrion
Animation Supervisor - Shahar Levavi
CG Supervisor - Jep Hill
CG Supervisor - Hubert Maston
Digital Effects Supervisor - Michael Maloney
VFX Editor - Jason Cooper
VFX Editor - Craig Field
VFX Editor - Shenyan Liu
Hairstylist - Lyne Lapiana
Key Hair Stylist - Rocco Stallone
Makeup Artist - Charles Carter
Digital Intermediate - Stephen Nakamura
First Assistant Editor - Pearce Roemer
Makeup Artist - Catherine Lavoie