Moana

OVERVIEW | CAST & CREW

CAST:
Moana (voice) - Auli'i Cravalho
Maui (voice) - Dwayne Johnson
Gramma Tala (voice) - Rachel House
Chief Tui (voice) - Temuera Morrison
Tamatoa (voice) - Jemaine Clement
Sina (voice) - Nicole Scherzinger
Heihei / Villager #3 (voice) - Alan Tudyk
Toddler Moana (voice) - Louise Bush
Chief Tui (singing voice) - Christopher Jackson
Fisherman (voice) - Oscar Kightley
Villager #1 (voice) - Troy Polamalu
Villager #2 (voice) - Puanani Cravalho

CREW:
Executive Producer - John Lasseter
ADR & Dubbing - Doc Kane
Original Music Composer - Mark Mancina
Songs - Mark Mancina
Director - Ron Clements
Story - Ron Clements
Director - John Musker
Story - John Musker
First Assistant Sound Editor - Lynn Sable
Thanks - Taika Waititi
Production Design - Ian Gooding
Visual Development - Dan Cooper
Orchestrator - Dave Metzger
Story - Chris Williams
Co-Director - Chris Williams
ADR & Dubbing - Greg Crawford
Foley - Shelley Roden
Sound Re-Recording Mixer - David E. Fluhr
Production Manager - Ryan Gilleland
Casting - Jamie Sparer Roberts
Art Direction - Andrew Edward Harkness
ADR Voice Casting - Terri Douglas
Story - Don Hall
Co-Director - Don Hall
Animation - Andrew Lawson
Editor - Jeff Draheim
Musician - George Doering
VFX Artist - Seung-hyuk Kim
Animation - Shaofu Zhang
Musician - Cameron Patrick
Foley - John Roesch
Producer - Osnat Shurer
Lighting Artist - Alexandre Cazals
Visual Development - Manuel Arenas
Lighting Artist - Ellen Poon
Compositors - Ellen Poon
Local Casting - Christina Asher
Songs - Lin-Manuel Miranda
Animation - David Lisbe
Animation - Zach Parrish
Actor's Assistant - Caitlin Singer
Story - Pamela Ribon
Screenplay - Jared Bush
Music Editor - Earl Ghaffari
Production Coordinator - Caitlin Coons
Sound Effects Editor - Lee Gilmore
Sound Designer - Tim Nielsen
Supervising Sound Editor - Tim Nielsen
Music Editor - Daniel Pinder
Sound Effects Editor - Pascal Garneau
Lighting Artist - Diana J. Zeng
Mix Technician - Stephen Urata
Animation - Bert Klein
Animation - Anthony DeRosa
Visual Development - James Finn
Background Designer - Barry Atkinson
Animation - Kevin MacLean
Animation - Mitja Rabar
Animation - Vitor Vilela
Fix Animator - Amanda ZIma
Animation Supervisor - Mack Kablan
Animation - Valentín Amador
Visual Effects Supervisor - Kyle Odermatt
Animation - Mario Furmanczyk
Animation - Hyun Min Lee
Lighting Artist - Stephen Null
Animation - Dave Hardin
Animation - Morgan R. Kelly
Lighting Artist - Olun Riley
Executive In Charge Of Post Production - Bérénice Robinson
Production Supervisor - James E. Hasman
Production Supervisor - Christopher Kracker
Production Supervisor - Kristin Yadamec
Casting Assistant - Simon Ward
Production Supervisor - Leah Latham
Foley Editor - Matthew Harrison
Temp Music Editor - Dominick Certo
Sound Effects Editor - Jonathan Borland
Animation - Jacob Frey
Lighting Camera - Adolph Lusinsky
Technical Supervisor - Hank Driskill
Thanks - Della Saba
Visual Development - Ryan Lang
Lighting Artist - Robert L. Miles
Lighting Supervisor - Chris Springfield
Character Designer - Jin Kim
Layout - Rob Dressel
Lighting Artist - Wally Schaab
Telecine Colorist - Eliot Milbourn
Songs - Opetaia Foa'i
Story - Aaron Kandell
Story - Jordan Kandell
Casting - Rachel Sutton
Animation Supervisor - Adam Green
Animation Supervisor - Jennifer Hager
Animation Supervisor - Daniel Klug
Animation Supervisor - Malcon Pierce
Animation Supervisor - Mark Empey
Casting Associate - Sarah Raoufpur
Gaffer - Nathan Meade
Musician - James Thatcher
Production Manager - Nicole P. Hearon
Associate Producer - Nicole P. Hearon
Production Supervisor - Marisa X. Castro
Production Supervisor - Kelly Eisert
Production Supervisor - Charlyn Go-Giampa
Production Supervisor - Stephanie Hachem
Production Supervisor - Brandon Holmes
Production Supervisor - Mayka Mei
Production Supervisor - Ruth Strother
Character Designer - James Woods
Musician - Kevin Connolly
Animation - Doug Bennett
Animation - Renato Dos Anjos
Animation - Mark Mitchell
Animation - Wayne Unten
Lighting Artist - Mohit Kallianpur
Character Modelling Supervisor - Chad Stubblefield
Animation - Darrin Butters
Animation - Youngjae Choi
Animation - Chadd Ferron
Animation Director - Amy Lawson Smeed
Musician - Paul S. Henning
Musician - Andrew Synowiec
Musician - Wade Culbreath
Local Casting - Fiona Collins
Lighting Artist - Katherine Ipjian
Lighting Artist - Jongo
Production Supervisor - Nicholas Russell
Post Production Supervisor - David Okey
Schedule Coordinator - Carrie Perry
Lighting Artist - Elizabeth Willy
Compositors - Elizabeth Willy
Lighting Artist - Ka Yaw Tan
Lighting Artist - Chadwick Orr
Lighting Artist - Jorge Obregon
Lighting Artist - Derek Nelson
Lighting Artist - Jonathan Navarro
Lighting Artist - Angela McBride
Lighting Artist - Roger Lee
Compositors - Roger Lee
Lighting Artist - Kelly Kin
Lighting Artist - Jeff Gipson
Lighting Artist - Kaori Doi
Compositors - Kaori Doi
Lighting Artist - Justin Dobies
Lighting Artist - Ryan DeYoung
Lighting Supervisor - Gregory Culp
Animation - Nathan Engelhardt
Animation - Kira Lehtomaki
Animation - Chad Sellers
Animation - Robert Christian Huth
Software Engineer - Ricky Arietta
Animation - Alberto Abril
Animation - Abraham Aguilar
Animation - Tony Bonilla
Animation - Tony Chau
Animation - Andrew Chesworth
Animation - Trent Correy
Animation - Patrick Danaher
Animation - Marat Davletshin
Animation - Riannon Delanoy
Animation - Jeffrey Engel
Animation - Isaak Fernandez
Animation - Jason Figliozzi
Animation - Andrew Ford
Animation - Michael Franceschi
Animation - Derek Friesenborg
Animation - Jorge Garcia
Animation - Ryan Hobbiebrunken
Animation - Jackie Koehler
Animation - Kelly McClanahan
Animation - Matthew Meyer
Animation - Prothais Nicolas
Animation - Ryan Page
Animation - Joel Reid
Animation - Brian D. Scott
Animation - Benson Shum
Animation - Justin Sklar
Animation - David Stodolny
Animation - Wes Storhoff
Animation - Philip To
Animation - Amanda Wagner
Animation - Justin Weber
Animation - Geoff Wheeler
Animation - Michael Woodside
Animation - Nara Youn
Animation - Jorge Ruiz
Animation - Minor Gaytan
Assistant Editor - Adam DesCombes
Finance - Tom Body
Finance - Frank William Knittel
Finance - Linda Y. Matsuoka
Lighting Artist - Amol Sathe
Lighting Artist - Mark Siegel
Musician - Karl Vincent
Other - Katie Amanek
Production Coordinator - Nicholas Ellingsworth
Production Coordinator - Derek Manzella
Software Engineer - Garret Sakura
Software Engineer - Joanna Zeta
Software Engineer - Ralf Habel
Software Engineer - Peter Kutz
Systems Administrators & Support - Kimberly M. Rios
Temp Music Editor - Tommy Holmes
Animation - Joey Brown
Animation - Rastko Stefanovic
Assistant Editor - Brian Millman
Software Engineer - Rosie Wacha
Software Engineer - Graham B. Whitted IV
Production Supervisor - Julie Baner
Production Supervisor - Steph Gortz
Production Coordinator - Laura M. Meredith
Musician - Serena McKinney
Visual Effects - Brien Hindman
Lighting Artist - Katie Reihman
Associate Editor - Anthony Durazzo
VFX Artist - Chris Carignan
VFX Artist - Hendrik Panz
VFX Artist - Alexey Stomakhin
VFX Artist - Zubin Wadia
VFX Artist - Mir Z. Ali
Conductor - J.D. Aguilar
Vocal Coach - Sam Kriger
Lighting Supervisor - Jennifer Yu
Production Manager - Yvett Merino Flores
Animation - Salem Arfaoui
Associate Editor - Karen A. White
Lighting Supervisor - Corey Butler
Production Coordinator - Melissa Genoshe
Score Engineer - Greg Loskorn
VFX Artist - Peter DeMund
VFX Artist - Christopher Hendryx
VFX Artist - Zhang Xiao
Musician - Tom Pigott Smith
Production Supervisor - Scott Sakamoto
Legal Services - Mona Shokrai
Scoring Mixer - David Boucher
Thanks - Kathleen M. Mullin
Local Casting - Asolelei To'alepai
Actor's Assistant - Ray Gordon II
Legal Services - Doug Brunswick
Legal Services - Don Welty
Software Engineer - Far Jangtrakool
Visual Development - Neysa Bove
Visual Development - Mehrdad Isvandi
Additional Music - Igelese Ete
Additional Music - Pasifika Voices
Additional Music - Marlon Espino
Fix Animator - Brendan Gottlieb
Fix Animator - Boris Maras
Fix Animator - Reece Porter
Fix Animator - Elena Volk
Production Coordinator - Danielle Beverson
Mix Technician - Liz Marston
Software Engineer - Yining Karl Li
Visual Effects - Marc Henry Bryant
Systems Administrators & Support - Matt Watson
Lighting Artist - Ayman Akoshali
Lighting Artist - Sung Joon Bae
Lighting Artist - Bryan Locantore
Lighting Artist - Andy Wu
Lighting Artist - Alina Zepeda
Lighting Artist - Nasheet Zaman
Finance - Louis Chieng
Production Coordinator - Jasmine Gonzalez
Production Coordinator - Kit Turley
ADR & Dubbing - Paul McGrath
Music Editor - Marc Daniel Nelson
Animation - Andrew Feliciano
Animation - Ivan Oviedo
Visual Effects - John Kosnik
Visual Effects - Nikki Mull
Visual Effects - Matt Schiller
VFX Artist - Joël Einhorn
VFX Artist - Aaron James McComas
VFX Artist - Yorie Kumalasari
VFX Artist - Alex Moaveni
VFX Artist - Hiroaki Narita
VFX Artist - Rattanin Sirinaruemarn
VFX Artist - Le Joyce Tong
VFX Artist - Cong Wang