The Light Between Oceans

OVERVIEW | CAST & CREW

CAST:
Tom Sherbourne - Michael Fassbender
Isabel Sherbourne - Alicia Vikander
Hannah Roennfeldt - Rachel Weisz
Septimus Potts - Bryan Brown
Ralph Addicott - Jack Thompson
Adult Lucy-Grace - Caren Pistorius
Lucy-Grace - Florence Clery
Sergeant Vernon Knuckey - Anthony Hayes
Gwen Potts - Emily Barclay
Frank Roennfeldt - Leon Ford
Constable Harry Garstone - Benedict Hardie
1 yr old Lucy / Grace - Georgie Jean Gascoigne
McGowan (uncredited) - Scott Wills
Violet Graysmark - Jane Menelaus
Bill Graysmark - Garry McDonald
Neville Whittnish - Stephen Ure
Sergeant Spragg - Peter McCauley
Constable Bob Lynch - Jonathan Wagstaff
Captain Percy Hasluck - Gerald Bryan
Mrs. Hasluck - Elizabeth Hawthorne
Freda - Rosella Hart
Reverend Norkels - Michael Wallace
Dr. Sumpton - Peter Hayden
Bernie Gutcher - Gary Blackman
Bertha Chipper - Carmel McGlone
Cyril Chipper - Jeffrey Thomas
Piano Tuner - Edwin Lancashire
Drunken Soldier - Dean Morganty
Mrs. Mouchmore - Elsa May
Fanny Darnley - Kerrie Waterworth
Mayor Jock Johnson - John Bach
Mr. Coughlan - Marshall Napier
Matron - Hilary Norris
Maisee McPhee - Miriam Noonan
Town Photographer - Graham Warman
Police Photographer - George Vozar
Lucy-Grace 12 Months Old - Imogen Wilmhurst
Lucy-Grace 12 Months Old - Lucy Wilmhurst
Lucy-Grace 12 Months Old - Emily Wilmhurst
Lucy-Grace 3 Months Old - Elliot Newbery
Lucy-Grace 3 Months Old - Evangeline Newbery
Lucy-Grace Newborn - Christine Foote
Bluey Smart - Thomas Unger

CREW:
Casting - Francine Maisler
Original Music Composer - Alexandre Desplat
Executive Producer - Tom Karnowski
Unit Production Manager - Tom Karnowski
Producer - David Heyman
Executive Producer - Jonathan King
Hairstylist - Warren Hanneman
Scoring Mixer - Joel Iwataki
Casting - Nikki Barrett
Orchestrator - Jean-Pascal Beintus
Makeup Artist - Michael Fontaine
Hair Designer - Nana Fischer
Makeup Designer - Nana Fischer
Digital Intermediate - Tom Poole
Executive In Charge Of Production - Jane Nerlinger Evans
Set Designer - Neil Kirkland
Screenplay - Derek Cianfrance
Director - Derek Cianfrance
Writer - Derek Cianfrance
Director of Photography - Adam Arkapaw
Producer - Jeffrey Clifford
Executive Producer - Jeffrey Clifford
Editor - Jim Helton
Editor - Ron Patane
Art Direction - Sophie Nash
Costume Supervisor - Liz McGregor
Supervising Sound Editor - Tony Volante
Sound Re-Recording Mixer - Tony Volante
Foley Editor - Ryan M. Price
VFX Artist - Mirco Paolini
Unit Production Manager - Sharon Miller
Executive Producer - Rosie Alison
Production Design - Karen Murphy
Costume Design - Erin Benach
Still Photographer - Davi Russo
Additional Photography - Davi Russo
Makeup Artist - Elizabeth McCarthy
Casting Associate - Alice Searby
Novel - M.L. Stedman
Orchestrator - Brian Popkin
Foley Artist - Leslie Bloome
Second Unit Director of Photography - Autumn Durald
Stunt Coordinator - Steve McQuillan
Unit Publicist - Louise Spencer
ADR Engineer - Patrick Christensen
Makeup Artist - Georgia Lockhart-Adams
Hair Setup - Georgia Lockhart-Adams
Makeup Effects - Catherine Maguire
Location Manager - Mathew Gordon
Location Manager - Jared Connon
First Assistant Editor - Sam Jaffe
Production Sound Mixer - Richard Flynn
ADR Editor - Daniel Timmons
Executive In Charge Of Production - Shelly Strong
Digital Intermediate - Philippe Majdalani
Set Costumer - Daniel Cruden
Set Dresser - Amber Richards
Orchestrator - Nicolas Charron
Orchestrator - Sylvain Morizet
Dialogue Editor - Steve Giammaria
ADR Editor - Steve Giammaria
Visual Effects Supervisor - Brendan Taylor
Compositors - Dan Cayer
Production Controller - Denise Morgan McGrath
Sound Designer - Jacob Ribicoff
Production Office Assistant - Rob Silva
Grip - Chris Hansford
Makeup Designer - Michael Marino
Makeup Artist - Renee McCarthy
Makeup Artist - Jaime Leigh McIntosh
Key Hair Stylist - Jaime Leigh McIntosh
Makeup Effects - Hayley Ness
Makeup Artist - Warren Dion Smith
Production Supervisor - Angelique Badenoch
Production Manager - Belindalee Hope
Craft Service - Paul Stieglbauer
First Assistant Director - Mariela Comitini
Carpenter - Simon Barker
Assistant Art Director - Mandi Bialek-Wester
Art Department Coordinator - Sandy Augusto Burton
Set Dresser - Rosie Guthrie
Construction Coordinator - Greg Hajdu
Conceptual Design - Annette Mackie
Property Master - Phred Palmer
Set Designer - Gavin Sanotti
Scenic Artist - Michael Swingle
Boom Operator - Adnan Taumoepeau
Visual Effects Producer - Greg Behrens
Compositors - Rob Del Ciancio
Digital Compositors - Adam Smith
Stunts - Michael M. Foster
Stunts - Che McGuinness
First Assistant Camera - Andrew Jerram
Rigging Gaffer - Ruru Reedy
Assistant Editor - Zachary Fuhrer
Post-Production Manager - Gunnar McGrew
Title Graphics - Charles Christopher Rubino
Post Production Assistant - Marie Uridia
Location Scout - Cameron Wood
Transportation Coordinator - Lara Cawsey
Transportation Captain - Ant Fallon
Driver - Kent Miklenda
Finance - Amanda Birchnoff
Post Production Consulting - Jenny Lynn Burnett
Script Supervisor - Veronique Lawrence
Production Accountant - Eleanor Lefever
Dialect Coach - Victoria Mielewska
Set Production Assistant - Jack Tippler
Actor's Assistant - Laurie Wright
Driver - Laurie Wright
Production Coordinator - Desray Armstrong
Foley Artist - Joanna Fang
Second Assistant Director - Bruno Du Bois