Maze Runner: The Scorch Trials

OVERVIEW | CAST & CREW

CAST:
Thomas - Dylan O'Brien
Teresa Agnes - Kaya Scodelario
Newt - Thomas Brodie-Sangster
Jorge - Giancarlo Esposito
Janson - Aidan Gillen
Vince - Barry Pepper
Mary Cooper - Lili Taylor
Ava Paige - Patricia Clarkson
Minho - Ki Hong Lee
Frypan - Dexter Darden
Aris Jones - Jacob Lofland
Harriet - Nathalie Emmanuel
Sonya - Katherine McNamara
Thomas' Mother - Lora Martinez-Cunningham
Brenda - Rosa Salazar
Joe - Tatanka Means
Ponytail - Jenny Gabrielle
Blondie - Alan Tudyk
David - Shawn Prince
Carl (Masked Man) - Terry Dale Parks
M3 Soldier - John Trejo
Winston - Alexander Flores
Dr. Crawford - Kathryn Smith-McGlynn
Barkley - Matt Metzler
Soldier - David House
Young Thomas - Luke Gallegos
Riley - Jeremy Becerra
Harold (Soldier) - Matthew Page
Aide - Alex Knight
Med Tech - Marc Comstock
Surveillance Room Attendant - Brandon K. Hampton
Nurse - Ryan Jason Cook
Rebel Sentry - James Burnett
Doctor - Morse Bicknell
Abigail (uncredited) - Laramie Cooley
Jack (uncredited) - Bryce Romero
Scavenger Guard (Jim) (uncredited) - Keith Jardine
Surveillance Room Attendant - John Christian Love
Glader (uncredited) - Adriana Acosta
Bunker Soldier (uncredited) - Brian Barela
Scavanger (uncredited) - Derek Blakeney
WCKD / Bunker Militia (uncredited) - Jetto Dorsainville
Ash People (uncredited) - Andrea Good
Scavenger (uncredited) - Carma Harvey
Glader (uncredited) - Gary Hood
WCKD Soldier (uncredited) - Jess King
Crank-Scavenger (uncredited) - James E. Lane
Crank (uncredited) - Crystal Miller
Rave Party Goer (uncredited) - Victoria L. Moya
Rave Party Guest (uncredited) - Martin Palmer
Soldier (uncredited) - Frank Powers
Additional Voices (voice) (uncredited) - Ben Pronsky
Glader (uncredited) - James Tyler Robinson
Hazmat Soldier (uncredited) - Gonzalo Robles
Scavenger Guard (uncredited) - Diego Romero
Ash Mob Evacuee (uncredited) - J. Nathan Simmons
Civilian (uncredited) - Kaelee Vigil
Kid on Train (uncredited) - Alexander Wagenman
Right Arm Militia (uncredited) - Richard Daniel Williams

CREW:
Casting - Denise Chamian
Costume Design - Sanja Milkovic Hays
Producer - Wyck Godfrey
Editor - Dan Zimmerman
Music Editor - Jeff Carson
Sound Re-Recording Mixer - Ron Bartlett
Production Design - Daniel T. Dorrance
Producer - Marty Bowen
Director of Photography - Gyula Pados
Supervising Art Director - Andrew Max Cahn
Sound Recordist - Tim Gomillion
Original Music Composer - John Paesano
Helicopter Camera - Michael Kelem
Producer - Joe Hartwick Jr.
Makeup Designer - Tom Woodruff Jr.
Set Decoration - Kelly Berry
Makeup Effects - Thomas E. Surprenant
Makeup Artist - Frieda Valenzuela
Stunt Coordinator - George Cottle
Director - Wes Ball
Executive Producer - Wes Ball
Assistant Costume Designer - Irena Stepic
Visual Effects Producer - Steve Dubin
Executive Producer - Lindsay Williams
Novel - James Dashner
Screenplay - T.S. Nowlin
Executive Producer - T.S. Nowlin
Producer - Ellen Goldsmith-Vein
Makeup Department Head - Karen McDonald
Makeup Effects - Jerrad Gray
Producer - Lee Stollman
Foley - Dan O'Connell
Animation - Victor Huang
Sound Re-Recording Mixer - Shayna Brown
Conceptual Design - Richard K. Buoen
Sound Effects Editor - Lee Gilmore
Foley - John T. Cucci
Sound Designer - Ai-Ling Lee
Supervising Sound Editor - Ai-Ling Lee
Visual Effects Producer - Scott Puckett
Script Supervisor - Steve Gehrke
Construction Coordinator - Bill Holmquist
Visual Effects Supervisor - R. Christopher White
Still Photographer - Richard Foreman Jr.
Sound Effects Editor - Bob Kellough
Makeup Artist - Sara Roybal
Hair Department Head - Geordie Sheffer
Gaffer - James R. Tynes
Makeup Effects - Dave Snyder
Animation Director - Shaun Friedberg
Animation Director - Leon Woud
First Assistant Editor - P.J. Burch
Steadicam Operator - David J. Thompson
Visual Effects Producer - Jason Chen
Costume Supervisor - Gina G. Aller
Visual Effects Editor - Rolf Fleischmann
Music Editor - Charles Martin Inouye
Costume Supervisor - Nava R. Sadan
Stunt Coordinator - Isaac Hamon
Set Costumer - Kari King
Makeup Artist - Jon Shroyer
Animation Director - Jade Mansueto
Animation Supervisor - Aaron Gilman
Casting Associate - Beth Day
Casting Associate - Liz Ludwitzke
Visual Effects Producer - Martin Wiseman
Key Hair Stylist - Megan Daum
Executive Producer - Edward Gamarra
Special Effects Coordinator - David Greene
Makeup Effects - Leonard MacDonald
Visual Effects Coordinator - Drew Nielsen
Visual Effects Coordinator - Keith O'Hara
Visual Effects Coordinator - Chloe Feodoroff
Art Direction - Billy W. Ray
Art Department Coordinator - Vicki M. McWilliams
Set Costumer - Rosanna Dill
Set Costumer - Ashley Edwards
Set Costumer - Lora McKenny
Set Costumer - Katie L. Murphy
Animation - Isaac Hai Swee Tan
Animation - Craig Young
Creature Design - Ken Barthelmey
Visual Effects Coordinator - Margaux Peach
Visual Effects Coordinator - Jeremy Hollis
Visual Effects Coordinator - Jana Jungk
Hairstylist - Janessa Bouldin
Hairstylist - Reyna Robinson
Hairstylist - Delana Veirs
Hairstylist - Elizabeth Lawson
Hairstylist - Teri Ann Uccan
Makeup Effects - Daniel Casillas
Property Master - Brett Andrews
First Assistant Camera - Sharla Cipicchio
First Assistant Camera - Daniel Bombell
First Assistant Camera - Kingslea Bueltel
First Assistant Editor - David Zimmerman
Rigging Grip - Brian Malone
Stunts - Mark Aaron Wagner