Dragged Across Concrete

OVERVIEW | CAST & CREW

CAST:
Brett Ridgeman - Mel Gibson
Anthony Lurasetti - Vince Vaughn
Henry Johns - Tory Kittles
'Biscuit' - Michael Jai White
Kelly Summer - Jennifer Carpenter
Melanie Ridgeman - Laurie Holden
Mr. Edmington - Fred Melamed
Friedrich - Udo Kier
Denise - Tattiawna Jones
Cheryl - Justine Warrington
Sara Ridgeman - Jordyn Ashley Olson
Ethan Johns - Myles Truitt
Jennifer Johns - Vanessa Bell Calloway
Vasquez - Noel Gugliemi
'Black Gloves' - Primo Allon
'Gray Gloves' - Matthew MacCaull
Lorentz Vogelmann - Thomas Kretschmann
Chief Lt. Calvert - Don Johnson
Female Cashier - Clare Filipow
Feinbaum - Richard Newman
Lana - Vivian Ng
Jeffrey - Andrew Dunbar
Juan - Alexander Soto
Williams - Tristan Jensen
Wheelie - Eric Bempong
Rosalinda - Liannet Borrego
Tall Black Teen - Mekhi Fester
Behzad - Adam Tsekhman
Skinny Black Teenager - Trezzo Mahoro
Davids - Dalias Blake
Smith - Giacomo Baessato
Dour Waitress - Jenn Griffin
Sid - Cardi Wong
Dapper Salesman - Cameron Grierson
Mexican Security Guard - Emilio Merritt
Bus Driver - Simon Chin
Bald White Man - Paul Rogic
Teenage Boy - Matt Kennedy
Latin Teller - Andrea Pizarro
Bank Staff #1 - Jasmine Lukuku
Bank Staff #2 - David Quinlan
Bank Staff #3 - Harry Han
Bank Staff #4 - Patrick Dodd
Newscaster - Veronika London
Guy in Elevator - Jay Hindle
Teen with Earings - Bzhaun Rhoden

CREW:
Director - S. Craig Zahler
Screenplay - S. Craig Zahler
Casting - Mary Vernieu
Casting - Michelle Wade Byrd
Production Design - Brian Davie
Producer - Sefton Fincham
Producer - Jack Heller
Producer - Keith Kjarval
Producer - Dallas Sonnier
Original Music Composer - Jeff Herriott
Original Music Composer - S. Craig Zahler
Editor - Greg D'Auria
Costume Design - Tanya Lipke
First Assistant "A" Camera - Braden Batsford
Still Photographer - David Bukach
Script Supervisor - Barbara Abelar
Second Assistant Director - Chad Belair
Third Assistant Director - Jackson Ezard
Executive Producer - Justin Jacobson
Executive Producer - Larry Olmstead
Executive Producer - Mike Rowe
Executive Producer - Ben Ruffman
Associate Producer - Matthew B. Schmidt
Executive Producer - Levi Sheck
Executive Producer - C. Steve Goldstein
Executive Producer - Wayne Marc Godfrey
Executive Producer - Shafin Diamond
Line Producer - Tara Cowell-Plain
Executive Producer - Dean Buchanan
Co-Producer - Amanda Presmyk
Assistant Art Director - Sarah Stapleton
Graphic Designer - Banafsheh Violet Modaressi
Visual Effects - Delaney Porter
Executive Producer - Robert Jones
Visual Effects Supervisor - Alex Noble
First Assistant Director - Sam Harris
Director of Photography - Benji Bakshi
Casting - Corinne Clark
Casting - Jennifer Page
Sound Re-Recording Mixer - Daniel Brennan
Sound Mixer - Brian Hackett
Supervising Sound Editor - Craig Kyllonen
Supervising Sound Editor - Luciano Vignola
Producer - Tyler Jackson
Stunt Coordinator - Lauro Chartrand
Unit Production Manager - Tara Cowell-Plain
Camera Operator - Danny Nowak
"B" Camera Operator - Clayton Richard-Long
"B" Camera Operator - Ian Kerr
Gaffer - James M. Jackson
Rigging Grip - Lawrence Ogden
Art Direction - Jordan Bent
Assistant Art Director - Ryszard Krukowski
Art Department Coordinator - Kjersten Gallagher
Property Master - Martin Wing
Assistant Property Master - David Mugridge
Set Decoration - Roger Dole
Makeup Department Head - Lisa Love
Key Makeup Artist - Monique Venier
Hair Department Head - Shelly Jensen
Key Hair Stylist - Ashley Pilkey
Hairstylist - Anji Bemben
Assistant Costume Designer - Karilynn Ming Ho
Location Manager - Gregory Astop
Location Manager - David S. Fullerton
Assistant Location Manager - Warren Dean Fulton
Production Coordinator - Matthew Santoro
Third Assistant Director - Daniel Dornbierer
Transportation Coordinator - Kent MacDonald
Transportation Captain - Gordon Alyward
Transportation Co-Captain - Bob Chase
Casting Assistant - Marley Poniedzielnik
Casting Assistant - Sheriz Tambanillo
Assistant Editor - Emma Marie DuPell
Assistant Editor - Arielle Sherman
Sound Effects Editor - Craig Kyllonen
Sound Effects Editor - Nicholas Schenck
Dialogue Editor - Luciano Vignola
Foley Mixer - George A. Lara
Foley Artist - Marko A. Costanzo
ADR Recordist - Justine Baker
Foley Editor - Steven Visscher
ADR Mixer - David Boulton
Music Editor - Debora Lilavois
ADR Editor - Luciano Vignola
Ager/Dyer - Cassie Pardue
Costume Supervisor - Terry Haws
Key Costumer - Martin Spencer
ADR Voice Casting - Jason Harris
Extras Casting - Laurie Pavon Solis
Armorer - Ric Walkington