The Informer

OVERVIEW | CAST & CREW

CAST:
Pete Koslow - Joel Kinnaman
Wilcox - Rosamund Pike
Grens - Common
Sofia Hoffman - Ana de Armas
Montgomery - Clive Owen
Smiley Phelps - Edwin De La Renta
Slewitt - Sam Spruell
- Ruth Bradley
Riley - Martin McCann
Nadia - Jenna Willis
Klimek - Eugene Lipinski
Andrzej Dziedzic - Aylam Orian
Carlos - Alphonso Austin
Detective Lane - Preston Sadleir
Stazek - Mateusz Kościukiewicz
Nurse - Dilyana Bouklieva
Polish Gangster - Alex Ziwak
Aryan Brotherhood Prisoner - Peter Coe
FBI Director - Roy Beck
NYPD Officer - Emanuel Coelho
Valentina Gomez - Valeria Vereau
Midas Jones - Charles Mnene
Peter's Detail - Nasir Jama
Polish Gang Member - Robin A. Townsend
Corrections Officer Franklin - Peter Parker Mensah
Paramedic 2 - Tommy McInnis
Fire Lieutenant - Kenneth Carrella
Beata Klimek - Joanna Kaczyńska
Prison Guard - Jorge Leon Martinez
Detective Godfrey - John D. Hickman
Suburban Driver - Tom Bruno
Aryan Brotherhood - Tom Stocker
Officer Grant - George Ikamba
Nowak - Srbo Markovic
Bouncer - Scott Martin
Polish Prisoner - Raid Matwi
Corrections officer Sullivan - Rich Lawton
Anna Koslow - Karma Meyer
Prosky - Mirosław Haniszewski
Rufus Friend - Daniel Duru
Kalash - Ignacy Rybarczyk
FBI Director - Vince Taylor
Latin Kings Prisoner - Francesco Rochira
Polish Gang Member - Jamie-lee Lyons
Aryan Brotherhood Prisoner - Jim Hughes
Polish Prisoner - James Travis
Aryan Brotherhood - James Oliver Dean
Pete's Detail in Aryan Brotherhood - Dan Jones
Polish Prisoner - Graeme Peacock
Neighbour - David Sullivan

CREW:
Sound Mixer - Mark Holding
Production Design - Mark Scruton
Screenplay - Rowan Joffe
Art Direction - Wing Lee
Line Producer - Marshall Leviten
Producer - Robert Jones
Screenplay - Andrea Di Stefano
Director - Andrea Di Stefano
Editor - Job ter Burg
Producer - Basil Iwanyk
Executive Producer - Gabriel Napora
Casting - Colin Jones
Producer - James Harris
Executive Producer - Jeff Rice
Makeup Designer - Niamh Morrison
Executive Producer - Shelley Browning
Producer - Wayne Marc Godfrey
Screenplay - Matt Cook
Co-Producer - Jimmy Holcomb
Set Decoration - Naomi Moore
Original Music Composer - Brooke Blair
Original Music Composer - Will Blair
Sound Designer - Frédéric Le Louet
Supervising Sound Editor - Frédéric Le Louet
Casting Associate - Toby Spigel
Dialect Coach - Francie Brown
Executive Producer - Shaun S. Sanghani
Supervising Art Director - David Doran
Dialect Coach - Howard Samuelsohn
Producer - Mark Lane
Dialect Coach - Jill McCullough
Script Supervisor - Rebecca Sheridan
Dialect Coach - Nadia Venesse
Co-Producer - Babak Eftekhari
Art Direction - Remo Tozzi
Executive Producer - Lee Broda
Executive Producer - Niclas Salomonsson
Special Effects Technician - Dominic Allan
First Assistant Sound Editor - Steve Finn
Associate Producer - Alastair Burlingham
Second Assistant Sound - Cei Frampton
Executive Producer - Vishal Rungta
Third Assistant Director - Shelley Lankovits
Director of Photography - Daniel Katz
Script Supervisor - Claire Fowler
Special Effects Supervisor - Danny Hargreaves
Special Effects Coordinator - Jade Poole
Assistant Editor - Niels Koopman
First Assistant Editor - Katrina Annan
First Assistant Director - Ryan Alan Dearth
Associate Producer - Jasmin Morrison
Executive Producer - Börge Hellström
Novel - Börge Hellström
Executive Producer - Anders Roslund
Novel - Anders Roslund
Costume Design - Molly Emma Rowe
First Assistant Director - Jonathan Midlane
Set Decoration - Shurouq Algusane
Draughtsman - Oscar Allan
Art Department Assistant - Ida Grundsoee
Property Master - Paul Oatway
Camera Operator - Stewart Cantrell
First Assistant Camera - Guillermo Álvarez Villaescusa
Casting Associate - Claire Curry
Production Manager - Andrew Gwyn Davies
Music Supervisor - Chris Piccaro
Executive Producer - Jonathan Fuhrman
Producer - Erica Lee
Production Manager - Annie Mahoney
Co-Producer - Nicholas Goldfarb
Associate Producer - Yipeng Ben Lu
Executive Producer - Andrea Scarso
Executive Producer - Yas Taalat
Third Assistant Director - Arizona Eastwood
Second Assistant Director - Daniel Jerome Gill
Dialogue Editor - Alexis Durand
Special Effects Technician - Dave Kneath
Stunts - Andrew Burford
Stunts - Sam Stefan