Cowboys & Aliens

OVERVIEW | CAST & CREW

CAST:
Jake Lonergan - Daniel Craig
Ella Swenson - Olivia Wilde
Col. Woodrow Dolarhyde - Harrison Ford
Doc - Sam Rockwell
Hunt - Walton Goggins
Meacham - Clancy Brown
Sheriff Taggart - Keith Carradine
Nat Colorado - Adam Beach
Percy Dolarhyde - Paul Dano
Maria - Ana de la Reguera
Alice - Abigail Spencer
Emmet Taggart - Noah Ringer
Pat Dolan - David O'Hara
Roy Murphy - Toby Huss
Black Knife - Raoul Max Trujillo
Apache Warrior 1 - David Midthunder
Luke Claiborne - Matthew Taylor
Deputy - Brian Duffy
Charlie Lyle - Brendan Wayne
Ed - Gavin Grazer
Little Mickey - Wyatt Russell
Bronc - Julio Cedillo
Bull McCade - Chad Randall
Wes Claiborne - Buck Taylor
Mose Claiborne - Cooper Taylor
Jed Parker - Chris Browning
Saloon Patron - Jimmy Jatho
Greavy - Kenny Call
Gang Member - Garret Noël
Red - Troy Gilbert
Jake's Gang Member - Scout Hendrickson
Apache Warrior 2 - Mo Brings Plenty
Apache Singer - Phillip Pike
Medicine Man - Paul Ortega
Apache Dancer - Robyn Simmons
Apache Dancer - Oliver Enjady
Sea Captain (uncredited) - Robert Lee Bell
Polka Dancer (uncredited) - Maria Bethke
Polka Dancer (uncredited) - Todd Bethke
Townsperson / Cowboy (uncredited) - Michael J. Carnevale
Townsperson (uncredited) - David Cohen
Townswoman (uncredited) - Cassandra Rochelle Fetters
Townsperson (uncredited) - Scott Flick
Prostitute (uncredited) - Amanda Fresquez
Alien Slave (uncredited) - Rosalinda Garcia
Apache Warrior 3 (uncredited) - Mylo Ironbear
Freed Townsperson (uncredited) - Benny James
Alien Slave (uncredited) - Richard Allan Jones
Prostitute (uncredited) - Alexandria Morrow
Medicine Woman (uncredited) - Maxine Napoleon
Injured Townsman (uncredited) - Michael Neal Powell
Wealthy Man (uncredited) - Kelly Ruble
Polka Dancer (uncredited) - Charlene Adams Upton
Alien Slave (uncredited) - Paul Marshall

CREW:
Executive Producer - Bobby Cohen
Producer - Brian Grazer
Executive Producer - Steven Spielberg
Sound Re-Recording Mixer - Christopher Boyes
Sound Designer - David Farmer
Casting - Sarah Finn
Story - Steve Oedekerk
Director of Photography - Matthew Libatique
Editor - Jim May
Original Music Composer - Harry Gregson-Williams
Producer - Ron Howard
Costume Design - Mary Zophres
Foley - Dennie Thorpe
Foley - Jana Vance
Second Unit Cinematographer - Paul Hughen
Editor - Dan Lebental
Executive Producer - Denis L. Stewart
Supervising Art Director - Christopher Burian-Mohr
Makeup Artist - Bill Corso
Screenplay - Alex Kurtzman
Producer - Alex Kurtzman
Screenplay - Roberto Orci
Production Design - Scott Chambliss
Set Decoration - Karen Manthey
Art Direction - Daniel T. Dorrance
Director - Jon Favreau
Sculptor - Fred Arbegast
Art Direction - Lauren E. Polizzi
Assistant Art Director - Marisa Frantz
Executive Producer - Ryan Kavanaugh
Screenplay - Damon Lindelof
Producer - Damon Lindelof
Screenplay - Mark Fergus
Story - Mark Fergus
Screenplay - Hawk Ostby
Story - Hawk Ostby
Visual Effects Editor - Paul M. Wagner
Camera Operator - Kent Harvey
Camera Operator - Bob Scott
Camera Operator - Chris Lombardi
Set Designer - Nancy Deren
Casting - Rene Haynes
Set Designer - Suzan Wexler
Camera Operator - Magela Crosignani
Property Master - Russell Bobbitt
Script Supervisor - Mamie Mitchell
Executive Producer - Randy Greenberg
Makeup Artist - Michael Mosher
Makeup Artist - Karen McDonald
Assistant Art Director - Harry E. Otto
Makeup Artist - Donald Mowat
Makeup Department Head - Jane Galli
Set Designer - John Chichester
Sound Re-Recording Mixer - Lora Hirschberg
Costume Supervisor - Helen Monaghan
Visual Effects Supervisor - Bryan Godwin
Post Production Supervisor - Erica Frauman
Production Supervisor - Noelle Green
Property Master - David D. Baumann
Set Designer - Lorrie Campbell
Set Designer - Kevin Cross
Propmaker - Mariano Fernandez
Art Department Coordinator - Lindsay Good
Set Designer - Mark Hitchler
Set Designer - Tex Kadonaga
Set Designer - Amahl Lovato
Greensman - Christopher Martin
Set Designer - Anne Porter
Construction Coordinator - Chris Snyder
Supervising Sound Editor - Frank E. Eulner
Boom Operator - Tom Hartig
Dialogue Editor - Matthew Hartman
Visual Effects Producer - Stephanie Hornish
Visual Effects Supervisor - Roger Guyett
Stunt Coordinator - Thomas Robinson Harper
Set Costumer - Kate Czark
Set Costumer - David Fernandez
Set Costumer - Mara Herdmann
Set Costumer - Claire Sandrin
Set Costumer - Debbie Travis
Music Editor - Tanya Noel Hill
Music Editor - Richard Whitfield
Transportation Captain - James Boysen
Transportation Captain - Jeff Couch
Transportation Co-Captain - Alan Kaminsky
Transportation Captain - James William Ray
Transportation Coordinator - John Orlebeck
Translator - Oliver Enjady
Script Supervisor - Kathy McHugh
Script Supervisor - Trudy Ramirez
Camera Operator - Chris Moseley
Dialogue Editor - Marshall Winn
Visual Effects Producer - Kimberly Nelson LoCascio
Camera Operator - Peter Rosenfeld
Steadicam Operator - Peter Rosenfeld
Still Photographer - Zade Rosenthal
Digital Intermediate - Amy Pawlowski
Hairstylist - Jules Holdren
Helicopter Camera - David B. Nowell
Camera Operator - Joseph V. Cicio
Makeup Artist - Corey Welk
Unit Publicist - Deborah Wuliger
Sound Re-Recording Mixer - Drew Webster
Digital Intermediate - Loan Phan
Camera Operator - David Richert
Rigging Gaffer - Jay Kemp
Hairstylist - Gloria Pasqua Casny
Visual Effects Producer - David Van Dyke
Camera Operator - Michael J. Walker
Camera Operator - Dale Myrand
Hairstylist - Michael Moore
Leadman - Ernest M. Sanchez
Leadman - Eric Ramirez
Leadman - Scott Bobbitt
Sound Effects Editor - J.R. Grubbs
Sound Effects Editor - Scott Guitteau
Sound Recordist - Tony Villaflor
Sound Re-Recording Mixer - Steve Schatz
ADR & Dubbing - Marilyn McCoppen
Visual Effects Art Director - Christian Alzmann
Visual Effects Producer - Peter Nicolai
Visual Effects Editor - Jenni O'Byrne
Visual Effects Editor - Anthony Pitone
CG Supervisor - Robert Weaver
CG Supervisor - Daniel Pearson
Animation Supervisor - Marc Chu
Rigging Gaffer - John R. Manocchia
Digital Intermediate - Michael Dillon
Digital Intermediate - Vanessa Galvez
Production Accountant - Kathryn Mindala
Animation - Larry White
Animation - Travis Tohill
Sound Recordist - Chris Barron