The Tobacconist

OVERVIEW | CAST & CREW

CAST:
Franz Huchel - Simon Morzé
Sigmund Freud - Bruno Ganz
Otto Trsnjek - Johannes Krisch
Anezka - Emma Drogunova
Anna Freud - Karoline Eichhorn
Margarete Huchel - Regina Fritsch
Martha Freud - Elfriede Irrall
'Red Egon' - Michael Fitz
Mr. Rosshuber - Rainer Wöss
Mrs. Rosshuber - Sabine Herget
Doctor's Wife - Gerti Drassl
Heinzi - Gerhard Liebmann
Fat Man - Hermann Scheidleder
Thin Man - Robert Seethaler
Gestapo Receptionist - Alexander E. Fennon
Cabaret Waitress - Jasmin Barbara Mairhofer
Lady with Fur Hat - Erni Mangold
Priest - Carl Achleitner
Preininger - Fritz Egger
Engineer - Gottfried Breitfuß
Mrs. Veithammer - Angelika Strahser
Unpleasant Man - Martin Thaler
Wilder Mann Host - Rainer Doppler
Mrs. Buccleton - Barbara Spitz
'Lizard' - Haymon Maria Buttinger
Master of Ceremonies - Thomas Mraz
Cafe Waiter - Anton Algrang
Young Czech Woman - Victoria Nikolaevskaja
Cafe Waiter - Martin Oberhauser
Zum Goldenen Leopold Host - Lukas Lobis
Gestapo Agent - Erol Nowak
Ferry Captain - Tobias Ofenbauer
Lawyer Kollerer - Bruno Thost
Policeman - Roland Kuste
Postman - Manuel Celeda
Schaffner - Klaus Haberl
SS Officer - Tom Hanslmaier

CREW:
Original Music Composer - Matthias Weber
Casting - Nicole Schmied
Producer - Ralf Zimmermann
Screenplay - Klaus Richter
Director of Photography - Hermann Dunzendorfer
Novel - Robert Seethaler
Screenplay - Nikolaus Leytner
Director - Nikolaus Leytner
Producer - Dieter Pochlatko
Set Decoration - Hans Wagner
Still Photographer - Petro Domenigg
Editor - Bettina Mazakarini
Costume Designer - Caterina Czepek
Production Design - Bertram Reiter
Script Supervisor - Christina Rentenberger-Klinger
Producer - Jakob Pochlatko
Co-Producer - Timm Oberwelland
Co-Producer - Christine Strobl
Sound Mixer - Christoph Merkele
Foley Artist - Uwe Zillner
Visual Effects Supervisor - Florian Hirschmann
Makeup Artist - Sylvia Niehues
First Assistant Director - Anton Maria Aigner
Set Decoration - Sarah Gerg
Co-Producer - Peter Eiff
Co-Producer - Theodor Gringel
Co-Producer - Birgit Rothörl
Visual Effects Supervisor - Thomas Leitner
Makeup Artist - Sam Dopona
Makeup Artist - Verena Eichtinger
Sound Designer - Max Vornehm
Sound Recordist - Max Vornehm
Second Assistant Director - Armin Watznauer
Second Assistant Director - Irene Reiserer
Gaffer - Herbert Kohlhammer
Art Direction - Tanja Erdmann