War Horse

OVERVIEW | CAST & CREW

CAST:
Albert Narracott - Jeremy Irvine
Capt. James Nicholls - Tom Hiddleston
Maj. Jamie Stewart - Benedict Cumberbatch
Geordie Soldier - Toby Kebbell
Rose Narracott - Emily Watson
Lyons - David Thewlis
Ted Narracott - Peter Mullan
Pvt. Günther Schröder - David Kross
Friedrich - Nicolas Bro
Sgt. Fry - Eddie Marsan
Grandfather - Niels Arestrup
Emilie - Celine Buckens
Andrew Easton - Matt Milne
David Lyons - Robert Emms
Brandt - Rainer Bock
Sgt. Sam Perkins - Geoff Bell
Sgt. Martin - Tony Pitts
Sgt. Maj. Singh - Irfan Hussein
Maj. Tompkins - Pip Torrens
Lt.Waverley - Patrick Kennedy
Army Doctor - Liam Cunningham
Soldier - Hinnerk Schönemann
German Officer at Farm - Sebastian Hülk
French Auctioneer - Philippe Nahon
German Trench Soldier - Trystan Pütter
Senior German Officer - Anian Zollner
German Officer - Hannes Wegener
German Artillery Officer - Maximilian Brückner
German Artillery Soldier - Markus Tomczyk
German Officer on Bridge - Peter Benedict
Junior German Officer - Michael Kranz
Trench Captain - Julian Wadham
Narracott's Neighbor - Maggie Ollerenshaw
Farmer - Seamus O'Neill
Farmer #2 - Pat Laffan

CREW:
Original Music Composer - John Williams
Screenplay - Lee Hall
Casting - Jina Jay
Director - Steven Spielberg
Producer - Steven Spielberg
Producer - Kathleen Kennedy
Director of Photography - Janusz Kamiński
Editor - Michael Kahn
Production Design - Rick Carter
Costume Design - Joanna Johnston
Sound Designer - Gary Rydstrom
Supervising Sound Editor - Gary Rydstrom
Casting - Simone Bär
Sound Re-Recording Mixer - Tom Johnson
Casting - Antoinette Boulat
Special Effects Supervisor - Neil Corbould
Writer - Richard Curtis
Supervising Sound Editor - Richard Hymns
Foley - Dennie Thorpe
Foley - Jana Vance
Art Direction - Andrew Ackland-Snow
Art Direction - Gary Tomkins
Still Photographer - David Appleby
Art Direction - Molly Hughes
Art Direction - Hattie Storey
Music Editor - Ramiro Belgardt
ADR Voice Casting - Constantine Gregory
Makeup Artist - Jennifer Hegarty
Hairstylist - Carla Vicenzino
ADR Supervisor - Jonathan Null
First Assistant Director - Adam Somner
Makeup Designer - Lois Burwell
Costume Supervisor - David Crossman
Supervising Art Director - Neil Lamont
Set Decoration - Lee Sandales
Property Master - David Cheesman
Boom Operator - Orin Beaton
Sound Re-Recording Mixer - Andy Nelson
Camera Operator - Simon Baker
Dialogue Editor - Cheryl Nardi
ADR Editor - Cheryl Nardi
Still Photographer - Andrew Cooper
Foley Editor - Colette D. Dahanne
Assistant Art Director - Carmen Ruiz de Huidobro
Art Department Coordinator - Jodie Jackman
Construction Coordinator - Amanda Pettett
Dialogue Editor - Richard Quinn
ADR Editor - Richard Quinn
Special Effects Coordinator - Anna Krawczyk
Visual Effects Supervisor - Ben Morris
Stunt Coordinator - Bryn Lawrence
Gaffer - David Devlin
Gaffer - Eddie Knight
Casting - Alexandra Montag
Set Costumer - Calandra Meredith
Set Costumer - Russell Barnett
Set Costumer - James Pavlou
Transportation Coordinator - Holly Gray
Dialect Coach - Sandra Frieze
Script Supervisor - Anna Worley
CG Supervisor - Michael Mulholland
Animation - Stuart M. Ellis
Camera Operator - Mitch Dubin
Camera Operator - John Marzano
Rigging Gaffer - Ronnie Phillips
Hair Supervisor - Joe Hopker
Animation - Kevin Spruce
Makeup Supervisor - Catherine Heys
Makeup Artist - Audrey Doyle
Animation - Laurent Benhamo
Production Sound Mixer - Stuart Wilson
Key Grip - Jim Kwiatkowski
Key Grip - David Appleby
Key Hair Stylist - Rupert Simon
Russian Arm Operator - Toby Plaskitt
Makeup Artist - Emily Bilverstone
Hairstylist - Josy Howard
Armorer - David Sillery
Armory Coordinator - Caroline Wilson
Creature Technical Director - Matt Bell
Creature Technical Director - Carl Bianco
Creature Technical Director - Fernando Borges-Pacheco
Creature Technical Director - Sagar Rathod
Creature Technical Director - Penn Stevens
Pre-Visualization Supervisor - Joshua Wassung
Visual Effects Producer - Duncan Burbidge
Visual Effects Technical Director - Ciaran Devine
Visual Effects Technical Director - Michele Fabbro
Visual Effects Technical Director - Daniel Fernandez
Visual Effects Technical Director - Noah Taylor
Extras Casting - Solomon Artistes