Silence

OVERVIEW | CAST & CREW

CAST:
Sebastião Rodrigues / Okada San'emon - Andrew Garfield
Francisco Garupe - Adam Driver
Cristóvão Ferreira / Sawano Chūan - Liam Neeson
Kichijiro - Yosuke Kubozuka
Interpreter - Tadanobu Asano
Inoue Masashige - Issei Ogata
Mokichi - Shinya Tsukamoto
João / Chokichi - Ryo Kase
Mónica / Haru - Nana Komatsu
Ichizo - Yoshi Oida
Alessandro Valignano - Ciarán Hinds
Dieter Albrecht - Béla Baptiste
Tomogi Wife - Michié
Buddhist Priest - Katsuo Nakamura
Edo Guard - Motokatsu Suzuki
Doshin - Yasushi Takada
Carpenter - Ten Miyazawa
Unzen Samurai - Kaoru Endô
Prisoner Augustinian Friar - Diego Calderón
Chinese Businessman - Shi Liang
Ichizo's Wife - Miho Harita
Tomogi Woman - Hairi Katagiri
Tomogi Woman - Hiroko Isayama
Goto Man - Yutaka Mishima
Kichijiro Mother - Yoriko Dôguchi
Old Goto Man - Kansai Eto
Samurai Commander - Shun Sugata
Christian Prisoner - Hako Ohshima
Christian Prisoner - Hideki Nishioka
Jeering Man - Nobuaki Fukuda
Prison Guard - Munetaka Aoki
Prison Guard - Tetsu Watanabe
Large Man - Yoshihiro Takayama
Rodrigues' Wife - Asuka Kurosawa
Samurai #1 - SABU
Kichijiro Sister #2 - Ryo Sato

CREW:
Director of Photography - Rodrigo Prieto
Screenplay - Martin Scorsese
Director - Martin Scorsese
Producer - Martin Scorsese
Casting - Ellen Lewis
Production Design - Dante Ferretti
Costume Design - Dante Ferretti
Editor - Thelma Schoonmaker
Screenplay - Jay Cocks
Post Production Supervisor - Kelley Cribben
Producer - Barbara De Fina
Set Decoration - Francesca Lo Schiavo
Producer - Irwin Winkler
Dialect Coach - Tim Monich
Special Effects - R. Bruce Steinheimer
Executive Producer - George Furla
Producer - Randall Emmett
Music Supervisor - Randall Poster
Producer - Emma Tillinger Koskoff
Producer - Vittorio Cecchi Gori
Executive Producer - Stuart Ford
Supervising Art Director - Huang Wen-Ying
Gaffer - Karl Engeler
Makeup Department Head - Noriko Watanabe
Assistant Director - David Webb
Executive Producer - Ted Fox
Concept Artist - Federico Costantini
Producer - Gaston Pavlovich
Co-Executive Producer - Anthony Jabre
Grip - Sanjay Sami
Executive Producer - Chad A. Verdi
Executive Producer - Ken Kao
Visual Effects Producer - Sean Findley
Second Unit - G. A. Aguilar
Executive Producer - Brandt Andersen
Executive Producer - Wayne Marc Godfrey
Grip - George Anton
Camera Operator - Damian Wyvill
Makeup Effects - Laura Calvo
Supervising Sound Editor - Philip Stockton
Script Supervisor - Jessica Lichtner
Set Designer - Benji Cox
Visual Effects Supervisor - Pablo Helman
Still Photographer - Kerry Brown
Sound Re-Recording Mixer - Tom Fleischman
Camera Operator - Colin Anderson
Unit Production Manager - Diane L. Sabatini
Co-Producer - Diane L. Sabatini
Second Unit Cinematographer - Lukasz Jogalla
Property Master - Scott Keery
Digital Intermediate - Chad Schermerhorn
Editorial Staff - Ken Lebre
Compositors - Daniel Gonzalez Solozabal
Editorial Staff - Jason Esquivel
Editorial Staff - Thomas Kuo
Stunt Coordinator - Victor Paguia
Executive Producer - Len Blavatnik
Production Office Assistant - Ping-Wen Wang
Digital Intermediate - Philippe Majdalani
Executive Producer - Manu Gargi
Unit Production Manager - Manu Gargi
Other - Guiomar Alonso
First Assistant Camera - Zoran Veselic
Novel - Shûsaku Endô
Key Grip - David Nichols
Executive Producer - Matthew J. Malek
Legal Services - Eric W. Thompson
Executive Producer - Dale A. Brown
Associate Producer - Brent Ryan Green
Executive Producer - Niels Juul
Associate Producer - Mark D. Rogers
Executive Producer - Michelle Verdi
Executive Producer - Tyler Zacharia
Art Direction - Ding-Yang Weng
Art Direction - Michael Tsung-Ying Yang
Art Direction - Wang Zhi-Cheng
Makeup Effects - Chris Lyons
Production Supervisor - Steve Lionetti
Production Supervisor - Allison Niedermeier
Set Designer - Erica Wei Ju Chang
Conceptual Design - Court Chu
Conceptual Design - Federico Constantini
Painter - Domenico Reordino
Greensman - Wesley Ting
Visual Effects Coordinator - Weldon Huang
Visual Effects Supervisor - Jason H. Snell
Utility Stunts - Ricardo Rocca
Grip - Ian Bird
Grip - Chris Hansford
First Assistant Camera - Basil Smith
Rigging Gaffer - Joe Stick
Assistant Costume Designer - Susan Kulkarni
Location Manager - Ito Chang
Transportation Captain - Brendon 'Moose' Boyd
Set Production Assistant - Nadeem Ashayer
Legal Services - Michael Barnes
Production Coordinator - Jami Chan
Actor's Assistant - Nick D'Benedetto
Legal Services - Nick D'Benedetto
Production Office Assistant - Alexander Eckert
Finance - Anne Fader
Finance - Harald Galinski
Other - Lance Julian
Set Production Assistant - Kanehira Mitani
Legal Services - Brian Nitzkin
Production Controller - Tanoa Parks
Security - Tony Smith
Other - James P. Warren
Music - Kathryn Kluge
Music - Kim Allen Kluge
Music Supervisor - John Schaefer
Visual Effects Coordinator - Ryan Doell
Visual Effects Coordinator - Alexandra Fahey
Makeup Artist - Ellen Meng-Hsuan Lin