Ender's Game

OVERVIEW | CAST & CREW

CAST:
Ender Wiggin - Asa Butterfield
Colonel Hyrum Graff - Harrison Ford
Petra Arkanian - Hailee Steinfeld
Major Gwen Anderson - Viola Davis
Valentine Wiggin - Abigail Breslin
Mazer Rackham - Ben Kingsley
Bean - Aramis Knight
Alai - Suraj Partha
Bonzo Madrid - Moisés Arias
Dink Meeker - Khylin Rhambo
Peter Wiggin - Jimmy 'Jax' Pinchak
Bernard - Conor Carroll
Sergeant Dap - Nonso Anozie
Admiral Chjamrajnagar - Tony Mirrcandani
John Wiggin - Stevie Ray Dallimore
Theresa Wiggin - Andrea Powell
Fly Molo - Brandon Soo Hoo
Lieutenant Soto - Han Soto
Young Mazer Rackham - Kyle Clements
Salamander (uncredited) - Kelvin Harrison Jr.

CREW:
Sound Mixer - Jay Meagher
Casting - John Papsidera
Director of Photography - Donald McAlpine
Editor - Lee Smith
Editor - Zach Staenberg
Costume Supervisor - Dan Moore
Sound Designer - Dane A. Davis
Supervising Sound Editor - Dane A. Davis
Production Design - Sean Haworth
Executive Producer - David Coatsworth
Screenplay - Gavin Hood
Director - Gavin Hood
Sound Re-Recording Mixer - Ron Bartlett
Producer - Alex Kurtzman
Producer - Roberto Orci
Producer - Robert Chartoff
Original Music Composer - Steve Jablonsky
Producer - Gigi Pritzker
Casting - Kate Dowd
Sound Recordist - Tim Gomillion
Executive Producer - Deborah Del Prete
Hairstylist - Kathrine Gordon
Script Supervisor - Anne Rapp
Set Decoration - Peter Lando
Producer - Lynn Hendee
Producer - Orson Scott Card
Novel - Orson Scott Card
Sound Effects Editor - David A. Whittaker
Gaffer - Raman Rao
Art Direction - Greg Berry
Stunt Coordinator - Garrett Warren
Producer - Linda McDonough
Executive Producer - Bill Lischak
Foley - John Roesch
Gaffer - Steve Mathis
Visual Effects Editor - Austin Basile
Executive Producer - Mandy Safavi
Producer - Ed Ulbrich
Production Design - Ben Procter
Costume Design - Christine Bieselin Clark
Makeup Department Head - Trefor Proud
Set Designer - Sarah Forrest
Sound Designer - Eric Lindemann
Foley - Hilda Hodges
Supervising Art Director - A. Todd Holland
Construction Coordinator - Anthony Syracuse
Art Direction - Clint Wallace
Set Designer - Noelle King
Greensman - Russ Doyle
Visual Effects Supervisor - Sue Rowe
Studio Teachers - Lauri Mills
Set Designer - Anshuman Prasad
Sculptor - Chris Hopkins
Art Department Coordinator - Rochelle Harvey
Set Designer - C. Scott Baker
Visual Effects Supervisor - Matthew E. Butler
Visual Effects Producer - Jinnie Pak
Visual Effects Supervisor - Tim Carras
Visual Effects Producer - Joshua D. Comen
Additional Camera - Remi Tournois
Visual Effects Editor - Collette Nunes
Still Photographer - Richard Foreman Jr.
Digital Intermediate - Matt Blackshear
Property Master - Don Miloyevich
Foley - Alyson Dee Moore
Studio Teachers - Tom Goodrich
Visual Effects Supervisor - Mark Breakspear
Camera Operator - Chris Haarhoff
Visual Effects Editor - David An
Dialect Coach - Jess Platt
Wigmaker - Stacey Butterworth
Sculptor - Anthony J. Henderson
Scenic Artist - Andrew M. Casbon III
Visual Effects Producer - Winston Helgason
Music Editor - Alex Gibson
Makeup Artist - Karri Farris
Helicopter Camera - Ronald Hersey
Aerial Director of Photography - Ronald Hersey
Second Unit Director of Photography - Ronald Hersey
Conceptual Design - David Vyle Levy
Digital Intermediate - Emily Eddey
Unit Publicist - Diane Slattery
Set Designer - Brian A. Waits
Helicopter Camera - John Trapman
Digital Intermediate - Des Carey
Hairstylist - Betty Lou Skinner
Visual Effects Producer - Lisa Beroud
Visual Effects Editor - Steve Miller
Steadicam Operator - Will Arnot
Rigging Gaffer - Glenn E. Moran
Location Manager - Jason Waggenspack
Camera Operator - Brooks Robinson
Transportation Coordinator - Randy Kinyon
Set Designer - Amy Heinz-Barnett
CG Supervisor - Michael Blackbourn
Hairstylist - Daina Daigle
Makeup Artist - Remi Savva
Makeup Artist - LaToya Henderson
Makeup Artist - Becky Cotton
Greensman - Dave Merry
Property Master - Twig Leveque
Leadman - John Naehrlich
Sculptor - James Miller
ADR & Dubbing - Derek Casari
First Assistant Sound Editor - Matthew W. Kielkopf
CG Supervisor - Tohda Asuka
CG Supervisor - Zeljko Barcan
CG Supervisor - Nick Epstein
CG Supervisor - Earl Paraszczynec
CG Supervisor - Dusan Strugar
CG Supervisor - Hanzhi Tang
Creature Design - Tully Summers
Visual Effects Producer - Gavin Gregory
Visual Effects Producer - Annemarie Griggs
Visual Effects Producer - Sergio Jimenez
Visual Effects Editor - Lara Ramirez
Visual Effects Editor - Andrew Smith
Visual Effects Producer - Nancy St. John
Visual Effects Editor - Ryan Valade
Visual Effects Supervisor - Max Dennison
VFX Supervisor - Georg Kaltenbrunner
VFX Artist - Yoan Souligoux
VFX Artist - Sujil Sukumaran
VFX Artist - Sai Win Myint Oo
VFX Production Coordinator - Christine Felman
VFX Artist - Nardeep Chander
VFX Artist - Julien Depredurand
Camera Operator - Matthew W. Davis
Set Costumer - Jen Wasson
Digital Intermediate - Michael Cioni
Digital Intermediate - Katie Fellion
First Assistant Editor - Tony Bacigalupi
Location Manager - Sean J. Donnelly
Studio Teachers - Charles Howes
Acting Double - Michael Provost
Executive Producer - Ivy Zhong
Executive Producer - Venkatesh Roddam
Executive Producer - Ted Ravinett