S.W.A.T.

OVERVIEW | CAST & CREW

CAST:
Sgt. Dan 'Hondo' Harrelson - Samuel L. Jackson
Jim Street - Colin Farrell
Chris Sanchez - Michelle Rodriguez
Deacon 'Deke' Kay - LL Cool J
T.J. McCabe - Josh Charles
Brian Gamble - Jeremy Renner
Michael Boxer - Brian Van Holt
Alex Montel - Olivier Martinez
Lt. Greg Velasquez - Reg E. Cathey
GQ - Domenick Lombardozzi
Capt. Thomas Fuller - Larry Poindexter
Travis - Page Kennedy
Gus - James DuMont
Sgt. Howard - Denis Arndt
Agent Hauser - Lindsey Ginter
Neighbor in Alley - Octavia Spencer
Latino Thug - Noel Gugliemi
Deke's Handsome Partner - Clark Johnson
Nick - Matt Gerald
Uncle Martin Gascoigne - Ken Davitian
Waitress at Pub - Tricia Kelly
Lara - Ashley Scott

CREW:
Production Design - Mayne Berke
Screenplay - David McKenna
Editor - Michael Tronick
Casting - Sarah Finn
Sound Effects Editor - Peter Brown
Producer - Dan Halsted
Stunt Coordinator - M. James Arnett
Second Unit Director - M. James Arnett
Stunts - Seth Arnett
Original Music Composer - Elliot Goldenthal
Foley Artist - Vincent Guisetti
Dialogue Editor - Scott G.G. Haller
Unit Publicist - Bronwyn Preston
Producer - Neal H. Moritz
Camera Loader - Terry Wolcott
Unit Production Manager - Robert Latham Brown
Screenplay - David Ayer
Director of Photography - Gabriel Beristain
Casting - Randi Hiller
Producer - Chris Lee
Scoring Mixer - Joel Iwataki
Makeup Department Head - Deborah La Mia Denaver
Director - Clark Johnson
Costume Design - Christopher Lawrence
Executive Producer - Todd Black
Art Direction - Gershon Ginsburg
Characters - Robert Hamner
Story - Ron Mita
Story - Jim McClain
Executive Producer - Louis D'Esposito
Co-Producer - George Huang
Co-Producer - Amanda Lewis
Second Second Assistant Director - Brian Relyea
Set Decoration - Casey Hallenbeck
Pilot - Cliff Fleming
Transportation Coordinator - Jim Chesney
Script Supervisor - Benita Brazier
Makeup Artist - Allan A. Apone
Art Department Coordinator - Mike Piccirillo
Special Effects Technician - David J. Barker
Music Producer - Matthias Gohl
Title Designer - Eric Ladd
Production Supervisor - Sara E. White
Still Photographer - Merrick Morton
Electrician - Justin Duval
Storyboard Artist - David E. Duncan
Costume Supervisor - Jordan McCloskey
Dialogue Editor - Carin Rogers
Studio Teachers - Lucas Moore
First Assistant Director - Lars P. Winther
Set Production Assistant - Jordan Brendan Finnegan
Sound Mixer - Larry Hopkins
Fight Choreographer - Damon Caro
Set Costumer - Toby Bronson
Aerial Coordinator - Craig Hosking
Music Editor - Will Kaplan
Camera Operator - Randy Nolen
Visual Effects Supervisor - Ray McIntyre Jr.
Dialect Coach - Michael Buster
Key Costumer - Janet Ingram
Greensman - Michael McCombe
ADR Editor - Kimberly R. McCord-Wilson
Video Assist Operator - Jimi Johnson
Second Assistant Director - Bill Purple
Steadicam Operator - Craig Fikse
Helicopter Camera - Rexford L. Metz
Pyrotechnician - Sam Dean
Hair Department Head - Patricia Miller
Key Makeup Artist - Bill Myer
CG Supervisor - Mike Hardison
Gaffer - Ted Hayash
Armorer - Michael Papac
Supervising ADR Editor - James Simcik
Sound Designer - Cameron Frankley
Costumer - Katherine Wright
Rigging Gaffer - Joseph Guerino
Visual Effects Producer - Reid Paul
Digital Effects Supervisor - Reid Paul
ADR Mixer - Howard London
Orchestrator - Robert Elhai
Executive Producer - Shannon Gaulding
Carpenter - James R. Lord
Assistant Production Coordinator - Tom Carson
Music Supervisor - Evyen Klean
First Assistant Editor - James Andrykowski
Lighting Technician - Mike Macias
Sound Recordist - Sean Landeros
Assistant Costume Designer - Lisa Parmet
Property Master - Lynda Reiss
Stunt Driver - Robin Lynn Bonaccorsi
Casting Associate - Courtney Gross
Foley Mixer - James Ashwill
Additional Production Assistant - Angela Athayde
Craft Service - Chris Winn
Assistant Camera - Richard Lacy
3D Artist - Clay Dale
Digital Colorist - Jill Bogdanowicz
Stand In - Chris Daher
Second Assistant Camera - Mark 'Boylee' Boyle
Location Scout - Kenneth Hunter
First Assistant Camera - Alan Cohen
Painter - Daren Cornell
Propmaker - Douglas Cannon
Construction Coordinator - John J. Rutchland III
Set Designer - Karen E. Burnett
Standby Painter - Mike Reiber
Key Grip - Michael C. Price
Hairstylist - Nanci Cascio
Set Dresser - Greg Wyszynski
Driver - Jeff Bova
Picture Car Coordinator - John Armstrong
Utility Stunts - Giacomo Knox
Digital Intermediate Producer - Sal Migliore
Rigging Grip - Frank Sims
Location Manager - Alasdair Boyd
Production Accountant - Michael Goosen
Production Coordinator - Shannon Hamed
Boom Operator - Ian Wright
Assistant Sound Editor - Ryan Juggler
Sound - Joe Martin
Negative Cutter - Mo Henry
Production Driver - Chad Moore
Stunt Double - Brennan Dyson
Casting Assistant - Celeste Leger
Grip - Eric Budlong
General Manager - Ray Scalice
Techno Crane Operator - Bryan Fletchall
Dolly Grip - Michael S. Epley
Scoring Mixer - Stephen McLaughlin
Score Engineer - Stephen McLaughlin
Set Decorating Coordinator - Lissette Schettini
Digital Compositor - Patrick Flanagan
Foley Editor - Jeremy Pitts
Assistant Property Master - George Capetanos
Tattoo Designer - Jacob Hair
Apprentice Sound Editor - Benjamin Kaplan
Musician - Cano Hernández
Utility Sound - Frank Bradley
Production Sound Mixer - Steve Nelson
ADR Recordist - Matthew McKenzie
Colorist - Greg Curry
Production Assistant - Sage Asteak
Assistant Chief Lighting Technician - Michael K. O'Melia
Second Assistant Accountant - Beth Bargas
Extras Casting - Jennifer Bender
Best Boy Grip - Michael Alexonis
Payroll Accountant - Katy Genovese
Key Production Assistant - Deon Boyce
Camera Production Assistant - Jason Faries
Assistant Location Manager - Catherine Kagan
Production Secretary - David Malley
Travel Coordinator - Kristina Lee