OVERVIEW | CAST & CREW

CAST:
Selma Jezkova - Björk
Kathy - Catherine Deneuve
Bill Houston - David Morse
Jeff - Peter Stormare
Oldrich Novy - Joel Grey
Linda Houston - Cara Seymour
Gene Jezkova - Vladica Kostic
Norman - Jean-Marc Barr
Samuel - Vincent Paterson
Brenda - Siobhan Fallon
District Attorney - Zeljko Ivanek
Dr. Porkorny - Udo Kier
Morty - Jens Albinus
Judge - Reathel Bean
Receptionist - Mette Berggreen
Defense Attorney - Lars Michael Dinesen
Suzan - Katrine Falkenberg
Angry Man - Michael Flessas
Detective - John Randolph Jones
Doctor - Stellan Skarsgård
Woman on Night Shift - Paprika Steen
Officer of the Court / Dancer - Noah Lazarus
Chairman / Dancer - John Martinus
New Defense Council - Luke Reilly
Person in Doorway - Sean-Michael Smith
Dancer - Al Agami
Dancer - Anna Norberg
Dancer (uncredited) - Troels Asmussen
Prison Guard - Serving Selma Jezkova's last meal (uncredited) - Caroline Sascha Cogez

CREW:
Director - Lars von Trier
Camera Operator - Lars von Trier
Writer - Lars von Trier
Producer - Vibeke Windeløv
Choreographer - Vincent Paterson
Executive Producer - Peter Aalbæk Jensen
Producer - Friðrik Þór Friðriksson
Producer - Finn Gjerdrum
Producer - Mogens Glad
Producer - Anja Grafers
Producer - Torleif Hauge
Producer - Tero Kaukomaa
Producer - Poul Erik Lindeborg
Producer - Els Vandevorst
Original Music Composer - Björk
Director of Photography - Robby Müller
Editor - François Gédigier
Editor - Molly Malene Stensgaard
Casting - Avy Kaufman
Production Design - Karl Júlíusson
Costume Design - Manon Rasmussen
Sound Designer - Kristian Eidnes Andersen
Art Direction - Peter Grant
Production Controller - Jonas Frederiksen
Sound Designer - Per Streit
Assistant Director - Anders Refn
Cinematography - Eric Kress
Co-Executive Producer - Marianne Slot
Co-Executive Producer - Lars Jönsson
Finance - Peter Garde
Stunts - Stig Günther
Producer - Leo Pescarolo
Production Accountant - James Wilson
Cinematography - Sedsel Andersen
Makeup Artist - Cédric Gérard
Assistant Costume Designer - Louize Nissen
Dolby Consultant - Mark Kenna
Production Office Assistant - Carsten Sparwath
Dialect Coach - Sean-Michael Smith
Production Coordinator - Malini Ahlberg
Assistant Director - Caroline Sascha Cogez
Sound - Guy Sigsworth
Sound - Isobel Griffiths
Boom Operator - Ad Stoop
Gaffer - Frank Berger
Still Photographer - David Koskas
Line Producer - Malte Forssell
ADR & Dubbing - Fabio D'Amico
Additional Editing - Peter Hjorth
Hairstylist - Michelle Crane
Hairstylist - John Nollet
Makeup Artist - Ursula Rödel
Unit Publicist - Liz Miller
Unit Production Manager - Anders Barlebo
Unit Production Manager - Joakim Höglund
Property Master - Jesper Lorents
Dialogue Editor - Pétur Einarsson
Electrician - Morten Nybø
Electrician - Harri Sipilä
Post Production Assistant - Christine Ekstrand
Color Timer - Yvan Lucas
Legal Services - Andrea F. Cannistraci