OVERVIEW | CAST & CREW

CAST:
Mike - Wes Bentley
Ferris - Stephen Lang
Petter - Aksel Hennie
Ronald - Jonathan LaPaglia
Maria - Stephanie Sigman
Leif - Jørgen Langhelle
Pia - Ane Dahl Torp
Knut - André Eriksen
Minister - Arne Lindtner Næss
Trude - Janne Heltberg
Jørgen's father - Jerker Fahlström
Trond - Endre Hellestveit
Jørgen - David A. Jørgensen
Jeger's hjelper - Thomas Hedengran

CREW:
Director - Erik Skjoldbjærg
Screenplay - Hans Gunnarsson
Screenplay - Nikolaj Frobenius
Screenplay - Erik Skjoldbjærg
Story - Kathrine Valen Zeiner
Story - Cathinka Nicolaysen
Producer - Christian Fredrik Martin
Music - Air
Editor - Jonas Aarø
Editor - Frida Eggum Michaelsen
Production Design - Karl Júlíusson
Set Decoration - Louise Drake
Casting - Celine Engebrigtsen
Casting - Avy Kaufman
Costume Design - Anne Pedersen
Construction Coordinator - Klas Jansson
Prop Maker - Thomas Nes
Sound Re-Recording Mixer - Vincent Arnardi
Sound Designer - Frédéric Le Louet
Boom Operator - Ingar Pedersen
Sound mixer - Ad Stoop
Dialogue Editor - Igor Thomas-Gerard
Supervising Sound Editor - Frédéric Le Louet
Visual Effects Supervisor - Mats Andersen
Visual Effects Supervisor - Manfred Büttner
Stunt Coordinator - Deni Jordan
Still Photographer - Erik Aavatsmark
Set Costumer - Sofie Rage Larsen
Script Supervisor - Aslaug Konradsdottir
Director of Photography - Jallo Faber
Makeup Designer - Linda Boije af Gennäs
Production Manager - Bjørn Fjærestad
First Assistant Director - Kristian Mejdell Nissen
Assistant Property Master - Vincent Gry
Assistant Property Master - Fredrik Sivertsen
Carpenter - Lars Hult
Carpenter - Sebastian Jansson
Carpenter - Rasmus Larsson
Carpenter - Brahma Lilja
Carpenter - Jonathan Lövkvist
Carpenter - Lukas Strömdal
Carpenter - Emil Petursson
Painter - Rickard Grönvall
Painter - Dorte Herning
Painter - Sofie Kinngard
Painter - Martin Liljegren
Property Master - Anders Lunde
Storyboard Artist - Øyvind Steensen
Assistant Camera - Sergej Israel
Assistant Camera - Arvid Jernqvist
Second Unit Director of Photography - Carl P. Rasmussen
Digital Imaging Technician - Bjørnar Rydland Thyholdt
First Assistant Camera - Kjetil Mathisen
First Assistant Camera - Pernilla Finne
Gaffer - Sascha Wolfram
Grip - Mark Durdant Hollamby
Key Grip - Jonathan Maurice Lee
Second Assistant Camera - Kjell-Gunnar Hjartholm Knudsen
Underwater Camera - Erik AavatsmarkTeemu Liakka
Extras Casting Assistant - Ted Jönsson
Assistant Editor - Anton Robsahm Norum
Assistant Editor - Laurent Pelé-Piovani
Assistant Editor - Bjørnar Rydland Thyholdt
Digital Intermediate Producer - Anneli Oscarsson
3D Artist - Markus Hund
3D Artist - Manuel Klein
Digital Colorist - Mats Holmgren
Digital Compositor - Fabian Schnuer Gohde
Digital Compositor - Anne Balthasar
Compositing Lead - Andrei Dimitriu
Aerial Coordinator - Per Henry Borch
Production Accountant - Marianne Braastad
Production Assistant - Ariel Crnic Ladegård
Production Assistant - Saga Löfgren
Production Coordinator - Eva Blondiau
Production Coordinator - Denise Carlford
Production Coordinator - Kristine Meling Enoksen
Stand In - Thomas J. Rosenberg
Title Designer - Mats Andersen
ADR Editor - Petter Fagelund
ADR Editor - Håkon Lammetun
ADR Mixer - Peter S. Carlstedt
Assistant Sound Editor - Alexis Durand
Foley Artist - Gadou Naudin
Foley Editor - Maxime Djukic-Tamburrini
Foley Mixer - Laurent Chassaigne