Another Round Best Film At Robert Awards

During a virtual ceremony on Saturday, Thomas Vinterberg’s Another Round was declared Best Film at the 37th Robert Awards (Robert prisen) while Cry Wolf edged out all competition to win every television category.

Danish Oscar contender and Golden Globe nominee Another Round, about four high school teachers who believe that their lives would be better while constantly inebriated, led the field on the night with five wins including Best Film, Best Director and Best Script.



Anders Thomas Jensen’s black comedy Riders Of Justice (Retfærdighedens ryttere) ran a close second with four wins including Best Actress and Best Supporting Actor, while Shorta and The Good Traitor (Vores mand i Amerika) picked up the remaining movie categories with three wins each.

Meanwhile Cry Wolf (Ulven kommer), about a teenage girl who writes a vivid school essay detailing her stepfather’s violent behaviour, won all five television categories and its 15 year old star, Flora Ofelia Hofmann Lindahl, made history by becoming the youngest ever to win Best Actress at the awards.

Here are the winners in full…


BEST FILM
Druk | Another Round
En helt almindelig familie | A Perfectly Normal Family
Retfærdighedens ryttere | Riders Of Justice
Shorta
Vores mand i Amerika | The Good Traitor

BEST DIRECTOR
Retfærdighedens ryttere directed by Anders Thomas Jensen
Vores mand i Amerika directed by Christina Rosendahl
Kød & Blod directed by Jeanette Nordahl
En helt almindelig familie directed by Malou Reymann
Druk directed by Thomas Vinterberg

BEST SCRIPT
Retfærdighedens ryttere / Anders Thomas Jensen
Shorta / Anders Ølholm & Frederik Louis Hviid
Kød & Blod / Ingeborg Topsøe
En helt almindelig familie / Malou Reymann
Druk / Thomas Vinterberg & Tobias Lindholm

BEST ACTOR
Jacob Hauberg Lohmann / Shorta
Mads Mikkelsen / Druk 
Mads Mikkelsen / Retfærdighedens ryttere
Mikkel Boe Følsgaard / En helt almindelig familie
Nikolaj Lie Kaas / Retfærdighedens ryttere

BEST ACTRESS
Amanda Collin / Undtagelsen
Andrea Heick Gadeberg / Retfærdighedens ryttere
Bodil Jørgensen / De forbandede år
Danica Curcic / Undtagelsen
Trine Dyrholm / Erna i krig

BEST SUPPORTING ACTOR
Elliott Crosset Hove / Kød & Blod
Lars Brygmann / Retfærdighedens ryttere
Lars Ranthe / Druk 
Magnus Millang / Druk
Thomas Bo Larsen / Druk

BEST SUPPORTING ACTRESS
Lene Maria Christensen / Undtagelsen 
Maria Bonnevie  / Druk
Sidse Babett Knudsen / Kød & blod
Sidse Babett Knudsen / Undtagelsen 
Özlem Saglanmak / Shorta

BEST CINEMATOGRAPHY
Shorta / Jacob Møller
Muldvarpen – Undercover i Nordkorea / Jonas Berlin
Retfærdighedens ryttere / Kasper Tuxen
Vores mand i Amerika / Louise McLaughlin
Druk / Sturla Brandth Grøvlen

BEST EDITING
Shorta / Anders Albjerg Kristiansen
Druk / Anne Østerud & Janus Billeskov Jansen
En helt almindelig familie / Ida Bregninge
Vores mand i Amerika / Janus Billeskov Jansen & Olivier Bugge Coutté
Retfærdighedens ryttere / Nicolaj Monberg & Anders Albjerg Kristiansen

BEST PRODUCTION DESIGN
Gustav Pontoppidan / Shorta
Jette Lehmann / Erna i krig
Nikolaj Danielsen / Retfærdighedens ryttere
Rie Lykke / Vores mand i Amerika
Sabine Hviid / Druk 
Sabine Hviid & Kristina Kovacs / En helt almindelig familie

BEST VISUAL EFFECTS
Colin Journèe / Erna i krig
Hummer Højmark & Peter Hjorth / Retfærdighedens ryttere
Jonas Drehn & Jan Tvilling / Shorta
Martin Madsen / Julemandens datter 2 – Jagten på Kong Vinters krystal
Peter Hjorth / De forbandede år

BEST COSTUME DESIGN
Anne-Dorthe Eskildsen / De forbandede år
Camilla Nordbjerg / En helt almindelig familie
Edit Szűcs / Vores mand i Amerika
Emilie Bøge Dresler / Kød & Blod
Vibe Knoblauch Hededam / Retfærdighedens ryttere

BEST MAKE-UP
Anne Cathrine Sauerberg & Jasmine Schmit / Erna i krig
Henrik Steen / Shorta
Henrik Steen & Thomas Foldberg / En helt almindelig familie
Louise Hauberg Lohmann / Retfærdighedens ryttere
Szandra Gerő / Vores mand i Amerika

BEST SOUND DESIGN
Bo Asdal Andersen & Hans Christian Arnt Torp / I Love You I Miss You I Hope I See You Before I Die
Eddie Simonsen / Retfærdighedens ryttere
Jan Schermer & Hans Møller / Druk
Morten Green / Shorta
Peter Albrechtsen / Vores mand i Amerika

BEST SCORE
Jens Bjørnkjær / 7 years of Lukas Graham
Jeppe Kaas / Retfærdighedens ryttere
Jonas Struck / Vores mand i Amerika
Kristian Selin Eidnes Andersen / Drømmebyggerne
Martin Dirkov / Shorta

BEST TV SERIES
The Investigation | Efterforskningen
When The Dust Settles | Når støvet har lagt sig
Scandinavian Star
Cry Wolf | Ulven kommer
Vilde vidunderlige Danmark

BEST TV ACTOR
Andreas Jessen / ALFA
Bjarne Henriksen / Ulven kommer
Jesper Groth / Sygeplejeskolen III
Lars Ranthe / Friheden II
Søren Malling / Efterforskningen

BEST TV ACTRESS
Asta Kamma August / SEX
Flora Ofelia Hofmann Lindahl / Ulven kommer
Karen-Lise Mynster / Når støvet har lagt sig
Laura Christensen / Efterforskningen
Lene Maria Christensen / Friheden II

BEST SUPPORTING TV ACTOR
Jens Jørn Spottag / Sygeplejeskolen III
Joachim Fjelstrup / Julefeber
Peter Frödin / Julefeber
Peter Plaugborg / Ulven kommer
Pilou Asbæk / Efterforskningen

BEST SUPPORTING TV ACTRESS
Anette Støvelbæk / Sygeplejeskolen III
Bodil Jørgensen / Julefeber
Christine Albeck Børge / Ulven kommer
Emma Sehested Høeg / Limboland
Pernilla August / Efterforskningen

Instagram Feed