Dirty Dancing: Havana Nights

OVERVIEW | CAST & CREW

CAST:
Javier Suarez - Diego Luna
Katey Miller - Romola Garai
Jeannie Miller - Sela Ward
Bert Miller - John Slattery
James Phelps - Jonathan Jackson
Eve - January Jones
Susie Miller - Mika Boorem
Carlos Suarez - René Lavan
Lola Martinez - Mýa
Polly - Polly Cole
Steph - Chris Engen
Señor Alonso - Tommy Kavelin
Teacher - Wilmer Cordero
Grandpa Suarez - Charlie Rodriguez
Troubador - Donato Poveda
Yolanda - Marisol Padilla Sánchez
Country Club Singer - Shawn Kane
Chaperone - Richard E. Lange
Country Club M.C. - David Rittenhouse
Rosa Negra Singer - Heather Headley
Girl in Club - Debbie Casteneda
Arturo - Luis Gonzaga
Miguel - Ricardo Álvarez
Raoul - Cesar Detres
Esmerelda - Yessenia Benavides
Dance Class Instructor - Patrick Swayze
Dance Instructor's Partner - JoAnn Fregalette Jansen
Ramon - Modesto Lacen
Chabe Suarez - Alia Maria Alvarez
Alma Suarez - Angélica Aragón
Rafael Suarez - Diego Alvarez
Mrs. Phelps - Mary Portser
Mr. Phelps - Lawrence Duffy
Palace Singer - Jerry D. Medina
Julio Daviel - Ángel "Cucco" Peña
Palace M.C. - Guillermo de Cun
General Ramirez - Freddi de Arcé
Check-In Lady - Yvonne Caro Caro
Officer in Kitchen - Matt Birman
Dancer - Ashley L. Anderson
Dancer - Luis Salgado
Dancer - Miranda Garrison
Dancer - Allen Walls
Dancer - Oskar Rodriguez

CREW:
Producer - Lawrence Bender
Production Design - Hugo Luczyc-Wyhowski
Executive Producer - Meryl Poster
Costume Design - Isis Mussenden
Casting - Mindy Marin
Production Supervisor - Lori Keith Douglas
Director of Photography - Anthony B. Richmond
Producer - Sarah Green
Set Decoration - Alan Hicks
Co-Producer - Julie Kirkham
Screenplay - Boaz Yakin
Original Music Composer - Heitor Pereira
Editor - Scott Richter
Director - Guy Ferland
Screenplay - Victoria Arch
Executive Producer - Jennifer Berman
Executive Producer - Rachel Cohen
Executive Producer - Amir Jacob Malin
Executive Producer - Bob Osher
Editor - Luis Colina
Co-Producer - Trish Hofmann
Production Supervisor - Ines Mongil-Echandi
Second Unit Director - Matt Birman
Co-Producer - JoAnn Fregalette Jansen
Second Assistant Director - Robert C. Albertell
Second Second Assistant Director - Joan G. Bostwick
Makeup Artist - Martha Callender
Art Direction - Teresa Carriker-Thayer
Key Makeup Artist - Dominique Borrel
First Assistant Director - Myron Hoffert
Story - Peter Sagal
Post Production Supervisor - Tricia Miles
Hairstylist - Lizzie Ibarra
First Assistant Director - Jonathan Starch
Production Supervisor - Sean Garrett Fogel
Second Assistant Director - Francisco Ortiz
Story - Kate Gunzinger
Second Assistant Director - Michelle L. Keiser